sahy.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Šahy

Aktuálne spravodajstvo

Fico: Kým Briti vystúpia, musia byť plnohodnotným členom

Predseda vlády Robert Fico potvrdil, že pokiaľ Veľká Británia oficiálne neaktivuje článok 50, ktorý hovorí o odchode krajiny z EÚ, nebudú s Londýnom žiadne rokovania.BRUSEL 29. júna (WebNoviny.sk) – Stredajšia diskusia 27 lídrov o brexite a budúcich vzťahoch bola absolútne vecná, bez emócií. Po skončení zasadnutia Európskej rady v Bruseli to uviedol premiér Robert Fico. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ (online) Dodal, že téma odchodu Veľkej Británie z Európskej únie je od piatka aj na našom stole ako predsedníckej krajiny v Rade Európskej únie. Ako ďalej pripomenul, po prvýkrát v histórii európsky klub opúšťa krajina, a to nie hocijaká, ale piata najväčšia ekonomika na svete. Pripustil, že práve téma brexitu dominovala schôdzke hláv vlád a štátov. Fico informoval, že Veľká Británia stále potrebuje čas na to, kým formálne aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa spúšťa proces odchodu. "Myslíme si, že sa to stane po zmene predsedu Konzervatívnej strany a zmene na pozícií predsedu vlády. Možno to bude v septembri, možno v októbri, keď Briti odchod oficiálne potvrdia," dodal šéf slovenskej vlády. Kým Briti vystúpia, podľa premiéra musia ostať plnohodnotným členom EÚ so svojimi právami aj povinnosťami. VŠETKO O BREXITE Ako dodal, pokiaľ Londýn neaktivuje článok 50, nebudú žiadne, ani len neoficiálne rokovania o odchode a budúcich vzťahoch. Podľa premiéra sa lídri zhodli, že asi by nebolo správne, aby niekto rokoval o budúcich podmienkach, kým je Británia ešte členom. "Dvadsaťsedem štátov má jasno, očakávame jasné návrhy z britskej strany," dodal Fico. Dnes išiel zo stretnutia 27 jasný odkaz Veľkej Británii, ak chce prístup na vnútorný trh, musí rešpektovať štyri slobody, a nie vyberať si hrozienka, dodal premiér. Takisto podľa Fica prevláda názor, že by nebolo správne, keby bola Veľká Británia predsedníckou krajinou EÚ v druhej polovici roka 2017. Myslí si, že ak by Briti predsedníctvo prebrať nemali, bolo by vhodné to ďalším krajinám oznámiť čím skôr. Zdôraznil však, že ešte žiadne definitívne rozhodnutie nepadlo. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fico: Kým Briti vystúpia, musia byť plnohodnotným členom

Video: Djokovič narušil tlačovku Dimitrova a bola zábava

Nebojím sa nikoho vyhlásil Grigor Dimitrov a v tom prišla kontra od lídra svetového rebríčka Novaka Djokoviča.LONDÝN 29. júla (WebNoviny.sk) - Srbský líder svetového rebríčka tenistov Novak Djokovič pripomenul počas Wimbledonu svoj zmysel pre humor, narušil tlačovú besedu Grigora Dimitrova. VŠETKY SPRÁVY A VÝSLEDKY Z WIMBLEDONU "Nebojím sa nikoho," vyhlásil Bulhar. "Si si istý?" ozval sa obhajca trofeje, ktorý čakal na svoje stretnutie s novinármi a vyvolal smiech v publiku. "Najmä teba nie," trikrát povedal pobavený Dimitrov. Video priniesol twitter podujatia. Dvadsaťpäťročný Dimitrov, 37. v renkingu ATP, má proti 29-ročnému Srbovi skóre 1:5, predvlani mu v semifinále na grandslamovej tráve v Londýne podľahol 4:6, 6:3, 6:7 (2), 6:7 (7). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Djokovič narušil tlačovku Dimitrova a bola zábava

Putin sa dohodol s Erdoganom na normalizácii vzťahov

Ruský prezident inštruoval vládu, aby začala rokovať s tureckou stranou o obnovení obchodnej, ekonomickej i ďalšej spolupráce. Reagoval tak na pondelkový list, v ktorom sa Erdogan za zostrelenie lietadla ospravedlnil. Moskva/Ankara 29. júna (WebNoviny.sk) - Prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan sa v stredu počas telefonického rozhovoru dohodli na normalizácii vzťahov medzi oboma krajinami, ktoré vážne narušilo vlaňajšie zostrelenie ruského bombardéra tureckou stíhačkou. Obaja lídri spolu telefonovali prvýkrát od novembrového incidentu. Putin v priebehu rozhovoru avizoval úmysel zrušiť sankcie, ktoré bránia ruským turistom v cestovaní do Turecka. Prezidenti sa tiež dohodli na spoločnom osobnom stretnutí, informovala agentúra DPA. Ruský prezident inštruoval vládu, aby začala rokovať s tureckou stranou o obnovení obchodnej, ekonomickej i ďalšej spolupráce. Reagoval tak na pondelkový list, v ktorom sa Erdogan za zostrelenie lietadla ospravedlnil. "Po tom, čo nám bol doručený list tureckého prezidenta, rozhodli sme sa začať proces normalizácie vzťahov s tureckými partnermi," povedal počas stretnutia s členmi ruskej vlády Putin, ktorého citovala agentúra TASS. Zároveň vyjadril sústrasť Turecku v súvislosti s utorkovým teroristickým útokom na letisku v Istanbule. Proces normalizácie vzťahov s Tureckom sa podľa Putina začne zrušením administratívnych reštrikcií v oblasti turizmu. Ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom, zostrelila 24. novembra turecká stíhačka typu F-16. Podľa Ankary ruský stroj narušil vzdušný priestor Turecka. Incident vyvolal krízu vo vzťahoch medzi Moskvou a Ankarou. Rusko reagovalo uvalením série obchodných sankcií, pozastavením poľnohospodárskeho dovozu z Turecka, ako aj turistických zájazdov do Turecka, čo vážne poškodilo tamojšiu ekonomiku. Obe krajiny už pred zostrelením bombardéra mali vážne nezhody ohľadne Sýrie, kde Moskva a Ankara podporujú rôzne strany konfliktu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Putin sa dohodol s Erdoganom na normalizácii vzťahov

Táňa Pauhofová zažila niečo úplne iné ako doteraz? O čo ide?

BRATISLAVA 29. júna (WBN/PR) - Táňa Pauhofová je obľúbená slovenská herečka, ktorá sa herectvu venuje nepretržite už niekoľko rokov. Žne úspechy u nás i v Čechách. Nakrútila množstvo filmov i seriálov, na konte má viacero ocenení. Nám prezradila, čo má nové a čo jej v súčasnosti robí veľkú radosť. Tak to musíte počuť! Pred pár dňami to v Košiciach vyzeralo ako na na takých menších oscaroch. Červený koberec, limuzíny a najmä známe osobnosti slovenského šoubiznisu...ukážka ako z amerického filmu! A my vieme o čo išlo! Herečka Táňa Pauhofová a tvorcovia filmovej očakávanej novinky Všetko alebo nič – koproducent filmu Peter Núňez, scenáristka Evita Urbaníková či režisérka filmu Marta Ferencová totiž prišli na východ v rámci prestížneho medzinárodného festivalu Art Film Fest predstaviť svoje nové filmové dielo. Súčasná femme fatale slovenskej kinematografie Táňa Pauhofová, ktorá si vo filme zahrala hlavnú postavu, na predstavení filmu povedala, že Všetko alebo nič bola pre ňu fantastická skúsenosť, niečo úplne iné ako doteraz. "S romantickými komédiami nemám veľa skúseností, ale pre mňa je režisérka Marta Ferencová absolútnou zárukou kvality. Je to výnimočná žena a ona s Evitou tvoria fantastický tandem," dodala. Novinári a vybraní šťastlivci si na Art Film Feste mohli zároveň vychutnať ukážku z tejto očakávanej filmovej udalosti roka. Podľa našich informácií účastníci exkluzívnej nočnej party po vzhliadnutí ukážky nešetrili na film superlatívami. Vyzerá to tak, že sa na jeseň, kedy príde film do našich kín, máme na čo tešiť! Tvorcovia filmu, dávame Vám palec hore! Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Táňa Pauhofová zažila niečo úplne iné ako doteraz? O čo ide?

Prezident Kiska podpísal zákon o zvýšení platov pre učiteľov

Andrej Kiska podpísal aj zákon o výchove a vzdelávaní, ktorý upravuje povinné minimálne počty žiakov v triedach.BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska podpísal dva zákony, ktorými sa menia alebo dopĺňajú jednotlivé zákony. Rásť majú aj platové tarify vysokoškolských učiteľov Ako informoval Tlačový odbor Kancelárie prezidenta SR, jedným z podpísaných zákonov je zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, podľa ktorého sa platová tarifa pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. septembra a následne od 1. januára 2018 za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania zvýši každoročne priemerne o šesť percent. Na základe tohto zákona majú rásť aj platové tarify vysokoškolských učiteľov. O šesť percent im majú rásť platy rovnako od 1. septembra a následne každoročne od 1. januára 2018. Návrhom tohto zákona sa poslanci v parlamente zaoberali v skrátenom legislatívnom konaní 15. júna. Zákon upraví povinné minimálne počty žiakov v triedach Kiska podpísal aj zákon o výchove a vzdelávaní, ktorý upravuje povinné minimálne počty žiakov v triedach. Ustanovenie o najnižšom počte žiakov v triede základnej školy sa nebude vzťahovať na triedy základných škôl zriadených len s ročníkmi prvého stupňa. Povinné minimálne počty sa nebudú uplatňovať v základných školách s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny ani v základných školách s vyučovacím jazykom slovenským. Výnimka z najnižšieho počtu žiakov sa ustanovuje vo vzťahu ku všetkým plnoorganizovaným základným školám s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny. O návrhu poslanci parlamentu rokovali v skrátenom legislatívnom konaní 15. júna. Určovanie najnižšieho počtu žiakov v triedach na prvom stupni základných škôl by mohlo podľa zákona viesť k zníženiu dostupnosti primárneho vzdelania v okolí obce s menším počtom obyvateľov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prezident Kiska podpísal zákon o zvýšení platov pre učiteľov

Kaliňák a Počiatek obchodujú so schránkami, tvrdí Remišová

Parlament bude vo štvrtok druhýkrát odvolávať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Dôvodom sú podozrenia na prepojenia ministra s podnikateľom Ladislavom Bašternákom.BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) – Robert Kaliňák a Ján Počiatek si podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej (OĽaNO) prehadzovali akcie so schránkovými firmami. Ako povedala v stredu na tlačovej besede, firma Bratislava trade center podniká aj na pozemkoch, ktoré kedysi patrili štátnemu podniku Kovošrot, sprivatizovanému za vlády HZDS a SNS v polovici deväťdesiatych rokov. Obrazom: Policajná razia v objektoch spojených s Bašternákom Podnik skrachoval, štát sa k všetkým svojim peniazom za podnik nedostal a časť majetku skončila práve v spoločnosti Bratislava trade center. V roku 2002 podľa nej spoločnosť prostredníctvom inej spoločnosti vlastnil vtedajší poslanec NR SR za stranu Smer Robert Kaliňák. "V roku 2006 už okrem ministrov Kaliňáka a Počiatka vlastnila väčšinu spoločnosti luxemburská schránková firma C.O.M.I. Holding, za ktorou je syn údajného mecenáša strany Smer Jozefa Brhela. Toho Jozefa Brhela, ktorý sa pravidelne spomína v súvislosti so stomiliónovými zákazkami od štátu," povedala poslankyňa. Odporúčame: Koalícia opäť Kaliňáka podrží, v kauze je veľa otáznikov Obrazom: Polícia robila raziu u podnikateľa Bašternáka Asistent poslanca Rajtára ľutuje, že si pozrel účet Kaliňáka Smeru ublížila kauza Bašternák. #Sieť ide ku dnu Obrazom: Tisíce demonštrantov opäť žiadali demisiu Kaliňáka Zo 650-tisíc na 10,5 milióna. Matovič ukázal príjmy Kaliňáka Opozícia vytiahla na ministra Kaliňáka ďalší jeho kšeft Prokurátori z kauzy Kaliňák majú prepojenie na Bašternáka Obchody podľa Remišovej dokazujú úroveň politickej kultúry Kaliňáka Remišová upozornila, že v roku 2008 vlastnili časť akcií od luxemburskej firmy naspäť ministri Kaliňák a Počiatek a časť prešla na anglickú schránkovú firmu Belfour investments. V roku 2012 už podľa nej vlastnil firmu iba minister Počiatek a Robert Pintér, ktorý je u Kaliňáka na ministerstve generálny riaditeľ sekcie majetku a Kaliňák z neho urobil policajta so všetkými prislúchajúcimi výhodami. Podľa poslankyne spoločnosť má od roku 2002 rovnakú dozornú radu a predsedom predstavenstva je stále Marek Turčan, sused ministra Kaliňáka. "Je viac ako podozrivé, že pán minister Kaliňák aj s ministrom Počiatkom si prehadzovali akcie medzi schránkovými firmami. Schránkové firmy zväčša slúžia na zakrytie vlastníctva alebo znižovanie daní a rozhodne by so schránkami nemal obchodovať vrcholový politik. Takéto obchody dokazujú úroveň politickej kultúry pána Kaliňáka, ktorý na svojom poste už dávno nemal byť," zdôraznila Remišová. Opozícia sa druhýkrát pokúsi odvolať Kaliňáka Ďalšou zaujímavou firmou je podľa Remišovej firma Hesit, a.s. Upozornila, že tesne pred voľbami alebo po voľbách v roku 2010 s ňou minister Kaliňák podpísal miliónovú zmluvu na opravu policajnej ubytovne v Pezinku. "Zákazka bola pripravená tak kvalitne, že k nej museli byť neskôr urobené štyri dodatky zvyšujúce cenu o státisíce eur. Oficiálnym majiteľom je človek s trvalým bydliskom v paneláku v bratislavskej Dúbravke. Firma však bola hlavným dodávateľom stavby Five Star Residence. Aj stavby komplexu Bonaparte. Až do prevalenia kauzy ministra Kaliňáka sídlila na adrese Tupého 25/A, čo je bytový dom," vyhlásila poslankyňa. Podľa nej internetovú stránku hesit.eu registroval Peter Bašternák. Zároveň tvrdí, že na ostatnej účtovnej závierke si firma udáva číslo 02/54415054. To isté číslo je vo viacerých prípadoch uvedené ako kontakt na firmu KLM Group, s.r.o., ktorá tiež sídli na Tupého 25/A a jej majiteľmi sú aj Bašternák a Kaliňákov sused Turčan. Parlament bude vo štvrtok po druhýkrát odvolávať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Dôvodom sú podozrenia na prepojenia ministra s podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka najbezpečnejšie miesto, ktoré môže SR ponúknuť Ladislavovi Bašternákovi, je vyšetrovacia väzba. "Nemyslíme, že by mohol ovplyvňovať svedkov, ale pretože disponuje množstvom citlivých informácií o organizovanej skupine, ktorú netvoria len špičky Smeru," vyhlásil. Remišová verí, že poslanci koalície nebudú schôdzu bojkotovať. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kaliňák a Počiatek obchodujú so schránkami, tvrdí Remišová

Libra sa po brexite zotavuje, voči doláru posilnilo aj euro

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, oslabil o 0,1 percenta.LONDÝN 29. júna (WebNoviny.sk) - Britská libra, ktorá v piatok utrpela najväčší pád vo svojej modernej histórii, si v stredu oproti doláru prilepšila o pol percenta na úroveň 1,3408 USD/GBP. VŠETKO O BREXITE "Dobrou stránkou vývoja je to, že úrokové sadzby v USA nesmerujú nahor, takže prostredie sadzieb je oveľa priateľskejšie," povedal Ian Gunner, manažér peňažného fondu Altana. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, oslabil o 0,1 % na 95,914 bodu. Spoločná európska mena voči doláru posilnila na 1,10745 USD/EUR. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ Meny, ktoré sú závislé od cien komodít, ako je napríklad novozélandský dolár a austrálsky dolár, v stredu tiež posilnili. Trh totiž čiastočne opäť nadobudol chuť riskovať. Novozélandský dolár si oproti americkému menovcovi prilepšil o vyše 1 % na 0,7118 USD/NZD a austrálsky dolár posilnil o 0,6 %. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Libra sa po brexite zotavuje, voči doláru posilnilo aj euro

V bojnickej zoo museli utratiť vzácnu levicu berberskú

Jedenapolročná levica mala neurologické problémy, pravdepodobne vrodené.BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) - V bojnickej zoologickej záhrade museli v stredu doobeda po odporučení veterinárom pristúpiť k eutanázii samice vzácneho leva berberského menom Zara. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa zoologickej záhrady Simona Kubičková, Zara mala už niekoľko týždňov neurologické problémy, ktoré jej spôsobovali problémy s chôdzou a koordináciu pohybov. "Napriek našej snahe a liečbe sa jej zdravotný stav nezlepšoval, žiadne lieky nezaberali, preto sme museli urobiť toto neľahké rozhodnutie," uviedla Kubičková s tým, že presné príčiny problémov levica zistí pitva. Levy berberské dnes žijú len v zoologických záhradách, počet zakladateľov chovnej línie je nízky, čo môže spôsobiť komplikácie počas vývinu, ktoré sa môžu prejaviť neskôr. "To je aj prípad Zary, u ktorej prvé mesiace života nenaznačovali zdravotné problémy. Jej bratovi Ramzesovi sa darí a pevne dúfame, že to tak zostane aj v budúcnosti," uzavrela. Levica Gina porodila dve mláďatá leva berberského – Ramzesa a Zaru 30. decembra 2014. Ich otec, mladý samec Aslan, ktorý sa narodil 1. januára 2011, pricestoval do bojnickej zoologickej záhrady v roku 2013 z nemeckej zoologickej záhrady v meste Neuwied. Berberské levy, ktoré už v prírode vyhynuli, boli rozšírené od Maroka, Tuniska cez Alžírsko až do Líbye a západných častí Egypta. Ich systematické vybíjanie začali už starí Rimania, pretože na gladiátorské zápasy ich potrebovali po stovkách. S príchodom arabskej kultúry sa levy severnej Afriky stali úhlavným nepriateľom ohrozujúcim stáda. V Líbyi bol zabitý posledný jedinec tejto rasy okolo roku 1700. V severnom Egypte vyhynuli v roku 1800, v Tunisku bol posledný exemplár zastrelený v roku 1891. V Alžírsku to bolo v roku 1893 a v Maroku v roku 1942. Posledné berberské levy prežili na kráľovskom dvore v marockom Rabate a stali sa základom dnešného chovu asi 80 jedincov tohto druhu chovaného v zoologických záhradách po celom svete. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V bojnickej zoo museli utratiť vzácnu levicu berberskú

Bory Guláš Cup: Príďte si zmerať sily vo varení gulášu

BRATISLAVA 29. júna (WBN/PR) - V polovici júla sa Bory rozvoňajú neodolateľnou vôňou gulášu. Záhoráckeho, vegetariánskeho, gazdovského, či divinového... Alebo, jednoducho, toho "vášho" uvareného podľa rodinného receptu, ktorému neodolal žiadny účastník vašej záhradnej gulášovice. Pozývame gulášmajstrov, gulášové partie, rodinné či susedské tímy na súťaž o najlepší guláš - Bory Guláš Cup, ktorý sa bude konať 16.7. v exteriéroch nákupno-zábavného centra Bory Mall. Na podujatie sa už pripravujú tímy z rôznych kútov Slovenska ale aj Európy. Medzi prihlásenými sú zástupcovia jednotlivých regiónov, partie z bratislavských mestských častí, firemné skupiny alebo rodinné tímy. Vaše výkony bude hodnotiť porota zložená z odborníkov na guláš, zaujímavých osobností a známych gurmánov. Súťaží sa o zaujímavé finančné výhry - darčekové karty vo výške 500 eur, 300 eur a 100 eur ale ja ďalšie zaujímavé ocenenia. Zúčastniť súťaže sa môžete v tíme s neobmedzeným počtom členov. Stačí zaplatiť tímové štartovné vo výške 10 eur. Okrem dobrej nálady je potrebné priniesť si všetky suroviny a ingrediencie potrebné na varenie gulášu, ale aj kotol alebo kotlinu a náradie potrebné na varenie. Organizátori súťaže pre vás zabezpečia pitnú vodu, palivové drevo, chlieb, plastový riad a vrecia na odpad. Tešiť sa môžu aj samotní návštevníci, rodinky a deti. Gurmánske zážitky podčiarkne poriadna dávka rodinnej a priateľskej festivalovej zábavy. Najväčší skákací hrad, minidisco, detské spevácke zbory, tanečné súbory, šašovia a kúzelník, zorbingový futbal, škola tanca, aktivity pre "dospelákov", či množstvo atraktívnych hostí a hudobníkov sa postarajú o zábavu počas celého víkendu. Pre deti bude už tradične k dispozícii aj najväčší detský svet Buppi. Napriek skvelým receptom a osvedčeným ingredienciám tú najlepšiu chuť guláša vyčaríte vtedy, ak ho robíte s láskou, v kruhu priateľov, v príjemnej a pohodovej atmosfére! Toto všetko nájdete v júli v Bory Mall. Ak máte skvelý gulášový recept, gulášovú partiu, prihláste sa do súťaže o najlepší guláš a vytvorme rekord v počte súťažných kotlíkov! Príďte sa k nám zabaviť, uvariť svoj guláš a vyhrať veľa zaujímavých cien. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bory Guláš Cup: Príďte si zmerať sily vo varení gulášu

Poštu v Nitre evakuovali, Versače dostal podozrivú zásielku

Časť Svätoplukovho námestia aj okolitých ulíc v Nitre bola uzavretá a ohradená policajnou páskou.NITRA 29. júna (WebNoviny.sk) – Hlavnú poštu v centre Nitry evakuovali, časť Svätoplukovho námestia aj okolitých ulíc bola uzavretá a ohradená policajnou páskou. Dôvodom bola podozrivá zásielka, ktorú si v stredu pred obedom prišiel prevziať František Kabrheľ, známy ako Versače z televíznej reality šou. Ako informovala nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, zásielku rovno na pošte otvoril a pre podozrivý obsah ihneď zavolal políciu. Na miesto prišiel policajný pyrotechnik, ktorý na voľnom priestranstve pri pošte zásielku zneškodnil. Podľa Čuhákovej bolo v balíku niečo, čo vyzeralo ako rúrka alebo piest. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poštu v Nitre evakuovali, Versače dostal podozrivú zásielku

Rozsudok v kauze skupiny okolo Róberta O. zdržala námietka

Obžalovaný Jozef L. sa sťažuje na zaujatosť člena senátu.PEZINOK 29. júna (WebNoviny.sk) - Očakávané vynesenie rozsudku v prípade zločineckej skupiny vedenej Róbertom O. zdržala v stredu námietka jedného z obžalovaných. Jozef L. zaslal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku osem minút pred začiatkom pojednávania fax, v ktorom namieta zaujatosť jedného z členov senátu. Ten sa podľa neho stretáva s jedným z poškodených, preto by mal byť z prípadu vylúčený. Senát na pojednávaní námietku obžalovaného zamietol, avšak jeho obhajca avizoval, že sa s klientom poradí o možnosti podať sťažnosť voči zamietnutiu. Na podanie sťažnosti má obžalovaný lehotu tri dni, v prípade jej podania bude o veci rozhodovať najvyšší súd. Známa je predovšetkým vražda Jozefa Eštóka Pojednávanie so 16-timi obžalovanými bolo vo svojom priebehu z procesných dôvodov rozdelené na šesť samostatných konaní. Senát ich dnes opätovne spojil do jedného. Zároveň súd ukončil dokazovanie pri poslednom obžalovanom, Róbertovi Nigutovi. Ten je právoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia v inom prípade, je však na úteku a pátra po ňom Interpol. Prokurátor pre neho v záverečnej reči navrhol za účasť na viacerých vraždách doživotný trest. Pred vynesením rozsudku musí senát najskôr vyriešiť námietku Jozefa L. V rámci záverečných rečí navrhol prokurátor pre 16-tich obžalovaných širokú škálu trestov vrátane niekoľkých Skutkami údajnej východoslovenskej zločineckej skupiny sa súdy zaoberajú od augusta 2007. Prokurátor žaloval skupinu Róberta O. spolu z 19 skutkov, medzi ktorými je založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, vraždy, pokusy o vraždu, ublíženia na zdraví, ďalšie násilné trestné činy, nepovolené ozbrojovanie a vydieranie (úžera). Známa je predovšetkým vražda z 23. apríla 2005 v Košiciach, keď zastrelili v aute Jozefa Eštóka, pričom zahynul aj nezainteresovaný človek, Roman Straka, a zranená bola aj jeho priateľka. Prípady viacerých obžalovaných, ktorí na súd nechodili, senát prvostupňového súdu postupne vyčlenil na štyri samostatné konania, čo sa neskôr ukázalo ako problém. Od opätovného začatia prejednávania sa uskutočnilo 69 pojednávaní Bývalý Špeciálny súd vyniesol 17. februára 2009 rozsudok nad časťou skupiny - Róbertovi O. a Jaroslavovi P. vymeral doživotie, ďalší piati členovia dostali tresty v rozmedzí od štyroch do osem a pol roka. Členov údajnej zločineckej skupiny vtedy odsúdil za desať trestných činov, ktorých sa podľa žalobcu dopustili v rokoch 2000 až 2005. Obžalovaní sa voči verdiktu súdu odvolali. Rok po prvostupňovom verdikte 26. februára 2010 senát Najvyššieho súdu SR na neverejnom zasadnutí pôvodný rozsudok zrušil. Prípad vrátil Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku na nové prejednanie a rozhodnutie. Zároveň mu nariadil, aby kauzu opäť spojil. Pojednávania sprevádzajú od začiatku časté odročenia pre absencie obžalovaných, ktorí sú stíhaní na slobode. Od opätovného začatia prejednávania prípadu po jeho vrátení Najvyšším súdom SR vo februári 2010 sa na Špecializovanom trestnom súde uskutočnilo už 69 pojednávaní. Od podania pôvodnej obžaloby v roku 2007 ich bolo už 130. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rozsudok v kauze skupiny okolo Róberta O. zdržala námietka

Toyota po celom svete zvoláva milióny vozidiel na opravy

Automobilka zvoláva autá pre možnú poruchu jednotky na kontrolu emisií a pre problém týkajúci sa airbagov.TOKIO/ ŠTOKHOLM 29. júna (WebNoviny.sk) - Japonská automobilka Toyota Motor Corp zvoláva 3,37 mil. vozidiel po celom svete pre možné poruchy airbagov a jednotiek na kontrolu emisií. Automobilka v stredu oznámila, že zvoláva 2,87 mil. vozidiel pre možnú poruchu jednotky na kontrolu emisií. Ešte v utorok večer informovala, že potrebné sú opravy 1,43 mil. vozidiel pre problém týkajúci sa airbagov. Niektorých hybridných áut Prius sa týkajú obidve potenciálne poruchy, a preto je celkový počet zvolávaných áut 3,37 milióna. Toyota v stredu uviedla, že na jednotkách kontroly emisií v modeloch vyrábaných v rokoch 2006 až 2015 môžu vznikať praskliny, ktoré by sa časom mohli zväčšiť a viesť k úniku paliva. V utorok večer automobilka zvolala modely Prius a Lexus CT200h vyrobené v rokoch 2010 až 2012, pre poruchové airbagy. Švédska firma Autoliv, ktorá je výrobcom airbagov a bezpečnostných pásov, potvrdila, že Toyota zvoláva 1,4 mil. vozidiel Prius, ktoré sú vybavené jej airbagmi. Akcie Autolivu po tejto správe klesli o 16 % na 765 švédskych korún (SEK) za kus, čiže najnižšie od decembra 2014. Neskôr sa čiastočne zotavili, o 10:03 GMT boli oproti predošlému dňu lacnejšie o 5,2 %. Hovorca firmy Autoliv Thomas Jonsson uviedol, že firma vybavila aj iné vozidlá tým istým typom airbagov, ale nezaznamenala podobné problémy. Dodal, že podľa najlepšieho možného odhadu firmy ide o špecifický problém. (1 EUR = 9,4425 SEK) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Toyota po celom svete zvoláva milióny vozidiel na opravy

Opitý Slovák v Chorvátsku šoféroval autobus s dovolenkármi

Na štátnej ceste D8 neďaleko Mostu Dubrovnik prichytili pri jazde pod vplyvom alkoholu 46-ročného Slováka. Šoféroval autobus so slovenskými poznávacími značkami a viezol dovolenkárov.BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) - Autobus s dovolenkármi šoféroval opitý vodič zo Slovenska. Správu o tom z portálu Dubrovacki dnevnik priniesli ako prvé Topky.sk. Ako píše chorvátsky portál, policajti v utorok okolo 17:00 na štátnej ceste D8 neďaleko Mostu Dubrovnik prichytili pri jazde pod vplyvom alkoholu 46-ročného občana SR. V krvi mu namerali 2,39 promile alkoholu, potvrdili chorvátskemu portálu miestni policajti. Muž šoféroval autobus so slovenskými poznávacími značkami a viezol dovolenkárov. Policajti ho zaistili a predviedli na políciu. V stredu ráno predstúpil pred sudcu priestupkového súdu v Dubrovníku pre jazdu pod vplyvom alkoholu. Dostal trest dva roky zákazu vedenia motorového vozidla a 49 dní väzenia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Opitý Slovák v Chorvátsku šoféroval autobus s dovolenkármi

Na politickú scénu chce vstúpiť strana Šariš, zbiera podpisy

Hlavné ciele strany Šariš zhrnul prípravný výbor do deviatich bodov.PREŠOV 29. júna (WebNoviny.sk) – S cieľom zvýšenia životnej úrovne života na Šariši, uchovania kultúrneho dedičstva a záchrany šarištiny pre budúce generácie chce vstúpiť na politickú scénu strana s názvom Šariš. Snahu o jej založenie na tlačovej besede ohlásil zmocnenec prípravného výboru novovznikajúcej politickej strany Rudolf Bosak. Ciele zhrnuli do deviatich bodov Hlavné ciele zhrnul prípravný výbor do deviatich bodov. Dôraz chcú klásť na zvýšenie životnej úrovne života na Šariši, ktoré považujú za jeden z najchudobnejších regiónov Slovenska a Európskej únie. Záchranu šarištiny chcú podporiť vydaním šlabikára šarištiny a ustanovením šarišskej národnosti. Na území Šariša sa chcú tiež zasadiť za obnovu poľnohospodárskej výroby, podporu rodinných fariem, rozvoj cestovného ruchu a turizmu a tiež podporu IT inštitúcií. Tieto inštitúcie majú zamestnávať najnadanejších mladých ľudí zo Šariša, čím znížia ich odchod a zároveň nezamestnanosť v regióne. "Máme ambíciu cez meno šarišského rodáka Michala Bosáka, amerického filantropa a bankára, podobne ako v Košiciach zriadiť IT valley Šariš so sídlom v Bosákovom dome a zamestnávať najtalentovanejšie mozgy výpočtovej techniky po absolvovaní vysokých škôl," uviedol Bosak. Zároveň chcú motivovať ostatné regióny Slovenska v podobných aktivitách. Ľudí chcú oslovovať najmä cez vlastné kontakty Hlavné motto strany znie "My sme Šariš, srdce Európy". Prípravný výbor strany Šariš sa na svojom prvom stretnutí zišiel 22. júna. Okrem Bosaka ho tvoria aj ďalší dvaja Prešovčania Róbert Demčák a Igor Bilák. Následne ohlásili snahu o založenie strany na ministerstve vnútra a začali so zbieraním podpisov. "Do 22. decembra musíme vyzbierať 10-tisíc podpisov, aby sme stranu zaregistrovali," uviedol Bosak. Ľudí chcú oslovovať najmä cez vlastné kontakty, počas letných prázdnin aj na kultúrnych akciách v regióne a na jeseň návštevou jednotlivých miest a obcí Šariša, kde chcú informovať starostov a obyvateľov o založení strany. Ak sa im podarí stranu zaregistrovať, budú sa pripravovať najskôr na voľby do krajského parlamentu. Strana sa nechce radiť medzi pravicu alebo ľavicu. Ambíciou je byť regionálnou, proeurópskou a provzdelanostnou stranou. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na politickú scénu chce vstúpiť strana Šariš, zbiera podpisy

Sulík: Smer v Kaliňákovi prišiel o korunného princa

Každým dňom, čo minister Robert Kaliňák zostáva vo funkcii, Smer podľa Richarda Sulíka stráca voličov.BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) – Odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka podľa predsedu SaS Richarda Sulíka znamená, že jeho kariéra ako korunného princa v Smere-SD je zlikvidovaná. "Pokojne nech na ministerstve spráchnivie, ale Smer prišiel o korunného princa. Ako prišiel o Pavla Pašku, tak teraz prišiel o Kaliňáka. Je to vedľajší vítaný efekt," vyhlásil Sulík v rozhovore pre agentúru SITA. Smer podľa Sulíka stráca voličov Cieľom opozície pôvodne podľa šéfa SaS bolo, keďže tento človek robí Slovensku hanbu a blíži sa slovenské predsedníctvo v EÚ, vyzývali sme, aby Fico ministra odvolal. "Smer nás vo svojej arogantnosti nepočúval. Teraz sa už zaťal a stratil zmysel pre politickú realitu, politický kompas, čo je ešte v norme alebo za čiarou," konštatoval. Obrazom: Policajná razia v objektoch spojených s Bašternákom Každým dňom, čo Kaliňák zostáva vo funkcii, Smer podľa Sulíka stráca voličov. "Možno za mesiac stratí Smer jedno percento voličov. Toto je pre nich ďaleko horšie, že musia trpieť a nemôžu ustúpiť, pretože v svojich hlavách sú presvedčení, že sú neomylní a neustupujú nikdy opozícii. Nech neustupujú, my budeme tlačiť," povedal Sulík, podľa ktorého keby Fico ministra pred mesiacom odvolal, mohol si tam dať Kaliňák figúrku, ktorú by riadil. "Teraz musí Fico využiť Bugára, aby robil najšpinavšiu politiku," dodal. Odporúčame: Koalícia opäť Kaliňáka podrží, v kauze je veľa otáznikov Obrazom: Polícia robila raziu u podnikateľa Bašternáka Asistent poslanca Rajtára ľutuje, že si pozrel účet Kaliňáka Smeru ublížila kauza Bašternák. #Sieť ide ku dnu Obrazom: Tisíce demonštrantov opäť žiadali demisiu Kaliňáka Zo 650-tisíc na 10,5 milióna. Matovič ukázal príjmy Kaliňáka Opozícia vytiahla na ministra Kaliňáka ďalší jeho kšeft Prokurátori z kauzy Kaliňák majú prepojenie na Bašternáka Mimoriadna schôdza bude vo štvrtok Druhé odvolávanie Kaliňáka v priebehu mesiaca má podľa lídra SaS zmysel. "Béla Bugár a Andrej Danko sa opäť raz prekonajú vo svojej submisivite a dvihnú ruku za človeka, ktorého pred tým kritizovali. Obzvlášť ma to prekvapuje od Danka, ktorý chcel vniesť do politiky slušnosť. Bugár zas hovoril pred voľbami o charaktere, ktorý rozhoduje. Vo štvrtok obaja dvihnú ruku za Kaliňáka, ktorý je po uši namočený v prúseroch," vyhlásil Sulík. Opozícia sa tento mesiac po druhýkrát pokúsi odvolať ministra vnútra. Na jej podnet zvolal predseda NR SR Andrej Danko schôdzu parlamentu na štvrtok na 13:00. Kauza spájaná s podnikateľom Ladislavom Bašternákom sa týka nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur. Kriminálny úrad finančnej správy na prípad upozornil políciu, trestné oznámenie však bolo v roku 2014 odmietnuté. Finančná správa voči tomu vypracovala sťažnosť, tá však nebola odoslaná. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sulík: Smer v Kaliňákovi prišiel o korunného princa

Bayern začne proti Brémam, v Bundeslige aj traja Slováci

Vyžrebovali nový ročník najvyššej nemeckej súťaže I. bundesligy.BERLÍN 29. júna (WebNoviny.sk) - Futbalisti Bayernu Mníchov s novým trénerom Carlom Ancelottim odštartujú obhajobu titulu v najvyššej nemeckej súťaži zápasom proti Werderu Brémy v piatok 26. augusta v domácej Allianz Arene. Taliansky kouč po uplynulom ročníku nahradil vo funkcii Pepa Guardiolu, ktorý zamieril do anglickej Premier League na lavičku Manchestru City. Bayern oslavoval štvrtý národný titul po sebe a rekordný 26. s náskokom desiatich bodov pred Borussiou Dortmund. Vestfálsky klub doma v úvodnom kole novej sezóny privíta Mainz, šlágrom však bude súboj Borussie Mönchengladbach s Bayerom Leverkusen. Tieto tímy obsadili v edícii 2015/2016 štvrtú, resp. tretiu priečku. Nováčikovia sa predstavia na ihrisku súperov, Freiburg v Berlíne proti Herthe a Lipsko cestuje do Hoffenheimu. Prvý zápas Bayernu Mníchov s Borussiou Dortmund je na programe v 11. kole, ktoré sa hrá 18. - 20. novembra. Odveta sa uskutoční v 28. kole 7. - 9. apríla. V 54. ročníku I. bundesligy by sa malo predstaviť trio slovenských futbalistov - Peter Pekarík (Hertha), Karim Guédé (Freiburg) a László Bénes (Mönchengladbach). V minulej sezóne v najvyššej nemeckej súťaži pôsobili aj Dušan Švento a Milan Ivana, prvý menovaný odišiel z Kolína do Slavie Praha a druhému Darmstadt neponúkol predĺženie zmluvy. Program 1. kola (26. - 28. 8.) najvyššej nemeckej súťaže I. bundesligy v sezóne 2016/2017: Bayern Mníchov - Werder Brémy Borussia Dortmund - Mainz Borussia Mönchengladbach - Bayer Leverkusen Hertha Berlín - Freiburg Kolín nad Rýnom - Darmstadt Hamburg - Ingolstadt Augsburg - Wolfsburg Hoffenheim - Lipsko Eintracht Frankfurt - Schalke 04 Gelsenkirchen Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bayern začne proti Brémam, v Bundeslige aj traja Slováci

Bouhanni sa pobil s opilcami, nepôjde na Tour de France

Nacera Bouhanniho na najslávnejších pretekoch na svete nahradí Nicolas Edet.BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) - Francúzska nádej v šprintérskych dojazdoch Nacer Bouhanni sa nezúčastní na cyklistických pretekoch Tour de France, ktoré štartujú už o tri dni v sobotu 2. júla. VŠETKO O TOUR DE FRANCE Dvadsaťpäťročný člen tímu Cofidis si cez víkend na národnom šampionáte privodil zranenie ruky a nestihol sa dať do poriadku. Rodák z Épinalu potreboval štyri stehy na pravej ruke po tom, ako sa v noci pred pretekmi s hromadným štartom pobil s opitými hosťami v hoteli vo Vesoul. "Rozhodnutie sme prijali na základe toho, že nechceme riskovať zdravie športovca. Nacer sa potrebuje zotaviť pred ďalšími cieľmi v kariére. Ukázalo sa, že rana bola zle ošetrená, situácia sa zhoršovala a v utorok musel podstúpiť operáciu vo Fakultnej nemocnici v Nancy," uvádza sa v stanovisku tímu Cofidis. Odporúčame: Obrazom: Program, výsledky, profily etáp Tour de France 2016 Bouhanniho na najslávnejších pretekoch na svete nahradí Nicolas Edet, čo významne naruší taktiku francúzskeho zoskupenia. Celý tím bol postavený práve pre Bouhanniho v šprintérskych etapách. Nacer Bouhanni a Tour de France zrejme nejdú dokopy. V roku 2013 musel odstúpiť pre chorobu, v nasledujúcej sezóne ho tím FDJ ani nenominoval. Vlani už vo farbách Cofidisu nechýbal, ale v piatej etape mal vážny pád a musel vzdať ďalšie pokračovanie. Pred začiatkom tohtoročnej edície mal Francúz vysoké ambície, na Tour mieril so siedmimi víťazstvami na konte. Informoval server Cyclingnews. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bouhanni sa pobil s opilcami, nepôjde na Tour de France

Ján brutálne zbil 59-ročného Bratislavčana, hrozí mu väzenie

Obvinený Ján je stíhaný na slobode, v prípade dokázania viny mu hrozí trest na dva až päť rokov.BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) – Obvineniam z ublíženia na zdraví a výtržníctva čelí 44-ročný Ján z Bratislavy. V pondelok pred jedným z podnikov na Špitálskej ulici v Bratislave brutálne dobil 59-ročného Bratislavčana. Ten sa po útoku bude minimálne pol roka liečiť. Ako informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, obvinený je stíhaný na slobode, v prípade dokázania viny mu hrozí trest na dva až päť rokov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ján brutálne zbil 59-ročného Bratislavčana, hrozí mu väzenie

Zomrel Scotty Moore, niekdajší gitarista Elvisa Presleyho

Presná príčina úmrtia Scottyho Moorea zatiaľ nie je známa.BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) - Vo veku 84 rokov zomrel americký gitarista Scotty Moore. Niekdajší spolupracovník legendárneho Elvisa Presleyho skonal v utorok v Nashville. Posledné mesiace ho trápil zlý zdravotný stav, no presná príčina úmrtia zatiaľ nie je známa. Winfield Scott "Scotty" Moore III sa narodil 27. decembra 1931 v Gadsdene v Tennessee. Ako osemročný sa začal učiť hrať na gitaru. So spomínaným Elvisom Presleym pôsobil v kapele The Blue Moon Boys. Nahrali spolu Presleyho prvý singel That\'s All Right (Mama), či hity ako Heartbreak Hotel, Blue Suede Shoes, Hound Dog, Jailhouse Rock, Mystery Train a ďalšie. Po boku Presleyho si zahral aj vo filmoch Loving You (1957), Jailhouse Rock (1957) alebo G.I. Blues (1960). S uznávaným gitaristom, ktorý sa venoval aj sólovej tvorbe, spolupracovali napríklad aj Keith Richards, Ringo Starr, Carl Perkins, Jeff Beck, Levon Helm či Ronnie Wood. V roku 2000 ho uviedli do Rock\'n\'rollovej siene slávy a americký dvojtýždenník Rolling Stone ho v roku 2011 zaradil na 29. miesto v rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias. Informácie pochádzajú z webstránky www.rollingstone.com. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrel Scotty Moore, niekdajší gitarista Elvisa Presleyho

Ultimátum Ferrari pre \'Icemana\'. Ak chce zmluvu, musí pridať

Kimi Räikkönen musí pridať, ak chce aj v budúcej sezóne F1 zostať v tíme Ferrari.MILÁNO 29. júna (WebNoviny.sk) - Fínskemu pilotovi Kimimu Räikkönenovi na konci tejto sezóny vyprší platnosť zmluvy vo Ferrari a nemá zaručenú budúcnosť v tomto slávnom tíme formuly 1. Tridsaťšesťročný rodák z Espoo mal sľubný úvod do tohto ročníka, keď v druhých pretekoch v Bahrajne obsadil druhé miesto. Neskôr bol aj tretí v Rusku a druhý v Španielsku, no potom prišla séria slabších výsledkov. Prezident talianskej značky Sergio Marchionne apeluje na "Icemana", že na zabezpečenie si ďalšieho kontraktu potrebuje podávať lepšie výkony. "Je to na ňom. Kimiho budúcnosť vo Ferrari závisí od jeho výkonov. Musí ukázať, že si tu zaslúži zostať, inak si myslím, že tu nebude chcieť pokračovať. Príde deň, keď aj ja budem chcieť odísť," povedal Marchionne pre Gazzetta dello Sport. Prezident Ferrari pred začiatkom sezóny vyhlasoval boj na titul, ale jeho tím sa v doterajších ôsmich veľkých cenách ešte netešil z víťazstva. Tak ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, prím hrajú mercedesy. "Ich tajomstvo spočíva v stabilite auta. Naše ferrari je nové oproti minuloročnému. Hoci vyzerá skvele, na trati nenapĺňa naše očakávania, je to zložité," dodal Marchionne. Deviata kapitola tohtoročného seriálu je na programe už tento víkend v rakúskom Spielbergu na okruhu Red Bull Ring. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ultimátum Ferrari pre \'Icemana\'. Ak chce zmluvu, musí pridať

Zo Stredozemného mora vytiahli loď so stovkami utečencov

Vrak lode, ktorá sa v apríli 2015 potopila neďaleko Sicílie s približne 700 migrantmi na palube, vyzdvihli na hladinu z hĺbky 370 metrov.RÍM 29. júna (WebNoviny.sk) - Talianske námorné sily vyzdvihli zo dna Stredozemného mora loď, ktorá sa v apríli 2015 potopila neďaleko Sicílie s približne 700 migrantmi na palube. Išlo o jednu z najhorších tragédií v rámci súčasnej migračnej krízy v Európe, píše agentúra AP. Podľa stredajšieho oznámenia talianskeho námorníctva plavidlo vyzdvihli na hladinu z hĺbky 370 metrov. Vrak uzatvorili do chladeného transportného zariadenia, v ktorom bude dopravený na pevninu. Tam sa forenzní experti pokúsia o identifikáciu obetí. Bližšie podrobnosti o operácii budú zverejnené až na štvrtkovej tlačovej konferencii talianskych námorných síl. K prevráteniu plavidla došlo 18. apríla 2015. Podľa odhadov viezlo od 700 až 800 prevažne afrických migrantov, z ktorých väčšina zostala uväznená vo vraku. Nešťastie prežilo len 28 osôb. Väčšina migrantov, ktorá príde o život počas plavby cez Stredozemné more, nie je nikdy exhumovaná ani identifikovaná. Taliansko dúfa, že vytiahnutím potopeného plavidla prispeje k vytvoreniu celoeurópskeho systému identifikácie obetí podobných tragédií. Morská cesta medzi Líbyou a Talianskom je momentálne hlavnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Väčšina migrantov smerujúcich z Líbye do Talianska sa plaví na vratkých rybárskych lodiach alebo gumených člnoch. Mieria na ostrov Lampedusa alebo na Sicíliu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zo Stredozemného mora vytiahli loď so stovkami utečencov

Z cirkusu utiekli zebry, jedna z nich sa utopila na Čertovke

Pracovník Národného cirkusu Berousek obvinil ochranárov, že z ich cirkusu vypustili zebry.BEROUN 29. júna (WebNoviny.sk) - Dve zebry v stredu utiekli ráno z cirkusu Berousek v stredočeskom meste Beroun. Jednu zebru sa podarilo odchytiť v areáli miestnej strednej školy, druhá sa však utopila v umelom ramene rieky Berounka. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz. Zebry utiekli z cirkusu v noci z utorka na stredu, pričom policajná hliadka ich objavila v ulici Plzeňská okolo 3.00 h ráno a následne informovala majiteľa. "Ten však nemal potrebné vybavenie na odchyt, a tak čakali, až ho zoženie. Medzitým však (zebry) opäť utiekli a jedna z nich sa utopila v kanáli na Čertovke," povedala hovorkyňa polície Marcela Pučelíková. "Jedna zo zebier vbehla do strednej školy, kde ju uspal veterinár, druhá bola nájdená v kanáli rieky Berounka mŕtva. Pretože je kanál hlboký, s vysokým prietokom, museli hasiči najskôr vyriešiť, ako ju vytiahnu. To sa podarilo pred deviatou hodinou," povedal hovorca hasičov Ladislav Holomčík. Dodal, že uspané zviera bolo prevezené naspäť do cirkusu. "Áno, utiekli nám dve zebry, jedna je bohužiaľ mŕtva," potvrdil pracovník Národného cirkusu Berousek. Na otázku, ako sa zvieratám podarilo dostať sa z cirkusu von, odpovedal: "Isteže vieme, ako sa to stalo. Vypustili ich ochranári. Viem to celkom iste. " Polícia však túto verziu udalostí zatiaľ nepotvrdila. "Žiadnu takúto informáciu nemám a nikto nám zatiaľ nič také neoznámil. Ak by tak urobil, budeme to samozrejme preverovať," reagovala na jeho slová hovorkyňa polície. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z cirkusu utiekli zebry, jedna z nich sa utopila na Čertovke

Jaguar postaví závod na Slovensku, brexit nemení jeho plány

Automobilka Jaguar Land Rover opätovne potvrdila vybudovanie závodu na Slovensku.LONDÝN 29. júna (WebNoviny.sk) - Krátkodobé problémy vyplývajúce z brexitu nemenia záväzky automobilky Jaguar Land Rover (JLR) voči existujúcej výrobe vo Veľkej Británii a voči budovaniu závodu na Slovensku. Povedal to v stredu riaditeľ skupiny JLR pre stratégiu Adrian Hallmark. "Dodržiavame záväzky voči Británii a budeme žiť s rozhodnutím krajiny odísť z Európskej únie," uviedol Hallmark. Poznamenal pritom, že si nevie predstaviť prehnane trestajúce opatrenia zo strany európskych krajín voči britským výrobcom luxusných vozidiel. VŠETKO O BREXITE Riaditeľ automobilky pre stratégiu ďalej konštatoval, že v tomto okamihu nie sú na programe nijaké rušenia pracovných miest firmy vo Veľkej Británii. Firma predpokladá prospech z toho, že hodnota libry sa znížila, hoci je voči fluktuácii výmenných kurzov poistená. Jaguar Land Rover pritom poznamenal, že sa dokázal vyrovnať s výraznými pohybmi výmenných kurzov v minulosti, takže sa s nimi vyrovná opäť. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ Automobilka sa koncom minulého roka rozhodla na Slovensku investovať čiastočne aj pre snahu lepšie čeliť fluktuáciám hodnoty libry. Agentúra Reuters minulý týždeň uviedla, že závod by sa mohol stať mimoriadne dôležitý pre podnikanie Jaguar Land Roveru v Európe, ak by odhlasovanie brexitu prinieslo nové obchodné tarify. Jaguar Land Rover plánuje v prvej etape na Slovensku preinvestovať takmer 1,5 mld. eur. Vytvorí 3-tisíc priamych a 15-tisíc nepriamych pracovných miest. Prvé auto chce vyprodukovať v roku 2018. V prvej fáze bude vyrábať 150 000 áut ročne, v druhej fáze sa má ich počet zvýšiť na 300 000. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Jaguar postaví závod na Slovensku, brexit nemení jeho plány

Recept dňa

Skorocelový med

30 g napoly usušených skorocelových listov
25 ml čistého liehu
225 ml vriacej vody
300 g kryštálového cukru

Skorocelové listy natrhajte a zalejte liehom. Keď lieh vsiakne do listov, pridajte vriacu vodu a nechajte za občasného premiešania 24 hodín stáť. Potom kvapalinu pretlačte zľahka cez plátno, pridajte cukor, zvarte a naplňte do fľaštičiek. Zazátkujte a uložte na tmavé a chladné miesto. Užívajte po lyžičkách pri zápaloch horných dýchacích ciest.

Dobrá rada

Preosiaty popol z dreva

vám dobre poslúži na čistenie kovov a plechov.

Stavebník

Výstavba záhradného grilu, krbu, udiarne

Výstavba záhradného krbu alebo grilu má svoje zákonitosti a dôležité postupy. Bez nich by sa poveternostné podmienky, predovšetkým voda a mráz, mohli nepriaznivo podpísať na vzhľade i funkčnosti stavby. Pre pevný záhradný gril či kozub je vhodné vykopať jamu do nezamŕzajúcej hĺbky (podľa oblasti asi 60-80 cm), vysypať ju štrkom (ako drenážou) a na ňom vybetónovať základovú dosku alebo základový rám.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Šahy-Dolné Semerovce, Horné Semerovce, Horné Turovce, Horné Semerovce, Hrkovce, Ipeľské Predmostie, Preseľany nad Ipľom, Slatina, Tupá, Veľké Turovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang