sahy.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Šahy

Aktuálne spravodajstvo

Na surfera zaútočil trojmetrový žralok, je v kritickom stave

Zranený je hospitalizovaný v nemocnici v austrálskom Perthe. Muž prišiel o časť nohy vrátane nadkolenia. Sydney 1. júna (WebNoviny.sk) - Austrálskeho surfera pohrýzol do nohy žralok a nachádza sa v kritickom stave. Informovali o tom dnes miestne médiá. Na muža (29) zaútočil žralok, keď sa v utorok podvečer spolu s približne 20 surfermi vozil na vlnách pri pláži Falcon v austrálskom štáte Západná Austrália. Zranený je hospitalizovaný v nemocnici v Perthe. Muž však prišiel o časť nohy vrátane nadkolenia. Z rozsahu zranení vyplýva, že muža pravdepodobne napadol najmenej tri metre dlhý žralok modrý, uviedol klub dobrovoľných záchranárov surferov. Klub krátko pred útokom varoval na Twitteri, že v oblasti bol spozorovaný neznámy druh žraloka. Ministerstvo pre rybolov rozmiestni neďaleko miesta útoku vybavenie na ulovenie žraloka. Mesto Mandurah pláž zatvorilo, informovala tlačová agentúra DPA. Od roku 2000 došlo v Západnej Austrálii k 13 smrteľným útokom žralokov. Poslednou obeťou bol v decembri 2014 rybár-tínedžer Jay Muscat, ktorý lovil ryby harpúnou vo vodách neďaleko prístavného mesta Albany, uviedli noviny WA Today. Posledné útoky žralokov bez strát na životoch sa stali vlani v októbri, dodali noviny. Vláda spustila v zime 2014 sporný program odchytu žralokov do sietí a ich následného odstrelu, ale minulý rok ho po protestoch ochrancov zvierat a prírody zastavila. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na surfera zaútočil trojmetrový žralok, je v kritickom stave

Muž sa chcel obesiť pred ministerstvom, skončil v nemocnici

Muž sa snažil spáchať samovraždu na billboarde, ktorý bol polepený nezrozumiteľnými nápismi a nainštalovaný na múre oproti českému ministerstvu financií v Prahe. Praha 1. júna (WebNoviny.sk) - Pred budovou českého ministerstva financií na pražskej Letenskej ulici sa v utorok popoludní pokúsil obesiť muž. Záchranári ho previezli do nemocnice. Muž sa snažil spáchať samovraždu na billboarde, ktorý bol polepený nezrozumiteľnými nápismi a nainštalovaný na múre oproti ministerstvu financií. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz. Muža dali dolu z billboardu strážnici, ktorí sa na miesto ponáhľali z neďalekého stanoviska. Začali aj resuscitáciu, v ktorej po chvíli pokračovali záchranári. Muž je hospitalizovaný v nemocnici v pražskej štvrti Motol. Billboard, na ktorom sa muž pokúsil obesiť, bol prelepený dvoma plátnami s týmto nápisom: "MF ČR falšuje... listiny justičnej mafie nie... tak kto?" Nie je jasné, či nápis súvisí s pokusom o samovraždu, alebo ide len o náhodu. Polícia prípad vyšetruje, dodal portál Novinky.cz. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž sa chcel obesiť pred ministerstvom, skončil v nemocnici

Archeológovia rozlúskli systém budovania slovanských hradieb

Na dnešnú dobu unikátne valy vysoké osem metrov stavali Slovania komorovým systémom.NITRA 1. júna (WebNoviny.sk) – Archeológom sa podarilo odhaliť zložitý systém budovania slovanských hradieb na nálezisku Bojná v okrese Topoľčany. Na dnešnú dobu unikátne valy vysoké osem metrov stavali naši predkovia komorovým systémom. Išlo o veľmi náročný a zložitý stavebný projekt "Hradby pozostávali z drevených komôr, ktoré sa zložitým spôsobom spevňovali. Z čelnej strany valu bola kamenná hradba a v jej vnútri boli komory, ktoré slúžili na uskladňovanie zásob," povedal pre agentúru SITA vedúci výskumu Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Ako ďalej dodal, išlo o veľmi náročný a zložitý stavebný projekt, ktorý je jedinečný svojou veľkosťou aj použitou technikou. Na hradisku Bojná – Valy dosahuje dĺžka hradieb takmer dva kilometre. Pozrieť si ich bude môcť aj verejnosť. Archeológovia v súčasnosti pracujú na náznakovej rekonštrukcii jednej z drevených komôr, v rámci ktorej bude zreteľné vnútorné stavebné riešenie celej konštrukcie. Ďalšou časťou prezentácie náleziska verejnosti bude rekonštrukcia východnej brány. "Projektovo je už rekonštrukcia pripravená. Brána patrí k najvýznamnejším obranným stavebným pamiatkam západného slovanstva," podčiarkol Pieta. Dnes už priamo na nálezisku v lese stoja tri slovanské domy. Modelovo zrekonštruované obydlia stoja na mieste pôvodných nálezov domov. Cieľom je priblížiť verejnosti, ako Slovania bývali. Bojná je najväčším slovanským náleziskom Bojná je najväčším doposiaľ objaveným slovanským náleziskom na našom území. Na základe výsledkov výskumu z posledných rokov možno dnes povedať, že rozsiahla aglomerácia sa skladala z minimálne piatich hradísk a začiatkom 9. storočia tu sídlil miestny kniežací rod. Najväčšie hradisko malo rozlohu 12 hektárov. Bojnú vlani archeológovia skúmali najmodernejšou metódou – z lietadla naskenovali zemský povrch s pomocou systému Lidar. Technológia umožňuje odfiltrovať les, akoby tam vôbec nebol. Vďaka tomu sa vedcom ukážu opevnenia, staré zaniknuté cesty i mohyly. Na rozhraní katastrov obcí Bojná a Nová Lehota vďaka leteckým snímkam objavili nové, takmer šesť hektárové nálezisko. "Jeho počiatky siahajú prekvapivo až do doby bronzovej, ale veľmi intenzívne osídlenie má aj z čias Keltov a samozrejme nechýbajú ani slovanské nálezy, ktoré sú typické pre túto oblasť," hovorí Pieta. Verí, že vďaka leteckému snímkovaniu sa im podarí objaviť to, čo v tomto priestore hľadajú už roky - pohrebiská a cintoríny pozostávajúce z mohýl, tzv. mohylníky. Doteraz sa tu našli len dve slovanské mohyly. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Archeológovia rozlúskli systém budovania slovanských hradieb

Podpora koalície v Nemecku prvýkrát klesla pod 50 percent

Vládnou koalíciou v Nemecku zmietajú už dlhší čas spory. Voľby v Nemecku sa uskutočnia na jeseň budúceho roka. Berlín 1. júna (WebNoviny.sk) - Stranám tzv. veľkej koalície v Nemecku - CDU/CSU (konzervatívci) a SPD (sociálni demokrati) - by prvýkrát dalo svoje hlasy menej ako 50 percent voličov. Ak sa voľby konali už túto nedeľu, SPD by získala iba 19 percent hlasov a blok CDU/CSU 30 percent, vyplýva z prieskumu inštitútu INSA pre bulvárny denník Bild. Pravicovopopulistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) by sa umiestnila ako tretia so ziskom 15 percent hlasov. Nasledovali by zelení s 13 percentami a strana Ľavica, ktorá by získala 9,5 percenta. Liberálnej Slobodnej demokratickej strane (FDP) by osem percent zabezpečilo návrat do Spolkového snemu (Bundestag). Prieskum sa uskutočnil v dňoch 25.-30. mája na vzorke 2053 voličov. Voľby v Nemecku sa uskutočnia na jeseň budúceho roka. Koalíciou v Nemecku zmietajú už dlhší čas spory. Predseda Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer opakovanie kritizoval utečeneckú politiku šéfky CDU a kancelárky Angely Merkelovej a dohodu EÚ s Tureckom o migrantoch. Predstavitelia CDU zasa nemajú jednotný názor v otázke postoja k AfD. Podľa nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziera sa medzičasom dosiahol stav, ktorý škodí CDU. Názorové rozdiely by sa mali riešiť za zatvorenými dverami a nie vynášať na verejnosť, myslí si De Maiziere. Súdržnosti koalície neprospieva ani diskusia o používaní herbicídu glyfosát: CDU je za jeho schválenie, SPD proti. Predseda SPD Sigmar Gabriel navyše vyčíta Merkelovej zbytočné náhlenie pri rokovaniach o dohode medzi EÚ a USA o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Podpora koalície v Nemecku prvýkrát klesla pod 50 percent

Erdogan varoval Nemecko pred uznaním genocídy Arménov

Ankara argumentuje tým, že Arméni, Turci a príslušníci ďalších národností boli obeťami občianskej vojny.Istanbul 31. mája (WebNoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval v utorok Nemecko pred formálnym uznaním masakry státisícov Arménov v bývalej Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny za genocídu. Ak nemecký parlament prijme takéto uznesenie, pôjde o zaťažkávaciu skúšku pre vzťahy medzi Ankarou a Berlínom, vyhlásil v meste Izmir turecký prezident. Erdogan uviedol, že o danej otázke telefonicky hovoril aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, informuje agentúra DPA. Nemecký Spolkový snem (Bundestag) bude o predmetnom uznesení, ktoré podporuje vládna koalícia, ako aj opozičné strany, hlasovať vo štvrtok. Ak dôjde k schváleniu uznesenia, "prirodzene to poškodí budúce diplomatické, ekonomické, obchodné, politické a vojenské vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré sú členmi NATO", varoval turecký líder. Väčšina historikov sa zhoduje na tom, že systematické vyvražďovanie Arménov a ich deportácie Osmanskou ríšou, predchodkyňou moderného Turecka, si v rokoch 1915 a 1916 vyžiadali až 1,5 milióna mŕtvych. Ankara však argumentuje tým, že Arméni, Turci a príslušníci ďalších národností boli obeťami občianskej vojny. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Erdogan varoval Nemecko pred uznaním genocídy Arménov

USA vystríhali občanov pred možnými útokmi na ME vo futbale

Washington v cestovnom varovaní uvádza ako ďalšie možné ciele teroristických útokov aj cyklistické preteky Tour de France.Londýn 31. mája (WebNoviny.sk) - Spojené štáty vydali pre svojich občanov cestovné varovanie, v ktorom sa uvádza, že blížiace sa majstrovstvá Európy vo futbale vo Francúzsku sa môžu stať cieľom útoku extrémistov. Informovala o tom dnes stanica BBC s odvolaním sa na americký rezort diplomacie. "Vysoký počet turistov, ktorí v letných mesiacoch navštívia Európu, bude predstavovať pre teroristov ľahší cieľ," oznámil Washington v cestovnom varovaní. K útokom by podľa neho mohlo dôjsť na obľúbených turistických miestach, v reštauráciách, nákupných strediskách a dopravných uzloch. Turnaj, ktorý navštívi približne milión zahraničných turistov, sa bude konať od 10. júna do 10. júla v desiatich mestách (Bordeaux, Lens, Lille, Lyon, Marseille, Nice, Paríž, Saint-Denis, Saint-Étienne a Toulouse). Očakáva sa, že 51 zápasov navštívi na štadiónoch 2,5 milióna športových priaznivcov. Washington v cestovnom varovaní uvádza ako ďalšie možné ciele teroristických útokov cyklistické preteky Tour de France, ako aj Svetové dni mládeže organizované katolíckou cirkvou, ktoré sa uskutočnia 25.-31. júla v poľskom meste Krakov, kde sa očakáva účasť zhruba 2,5 milióna veriacich z celého sveta. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo USA vystríhali občanov pred možnými útokmi na ME vo futbale

Taliani pôjdu do Francúzska prekvapujúco bez Bonaventuru

Taliansko sa na kontinentálnom šampionáte vo Francúzsku predstaví v základnej E-skupine, postupne si zmeria sily s Belgickom, Švédskom a Írskom.RÍM 31. mája (WebNoviny.sk) - réner talianskej futbalovej reprezentácie Antonio Conte oznámil v utorok menoslov 23 hráčov, ktorí pocestujú na majstrovstvá Európy do Francúzska (10. júna - 10. júla). VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 Vo výbere 46-ročného kormidelníka prekvapujúco chýba stredopoliar Giacomo Bonaventura, ktorý má za sebou vydarenú sezónu vo farbách AC Miláno. Miesto v tíme dostal Federico Bernardeschi z Fiorentiny, čo sa nečakalo. Prekvapením je aj skutočnosť, že na ME sa nepredstaví brazílsky rodák Jorginho, ktorý pôsobí v SSC Neapol. Do mužstva sa však dostal Stefano Sturaro z Juventusu, ktorý v sezóne 2015/2016 odohral iba 19 duelov Serie A. Ani v širšom výbere nefigurovala dvojica pôsobiaca v zámorskej MLS - špílmacher Andrea Pirlo a útočník Sebastian Giovinco, chýbal tiež zakončovateľ Mario Balotelli. Taliansko sa na kontinentálnom šampionáte vo Francúzsku predstaví v základnej E-skupine, postupne si zmeria sily s Belgickom, Švédskom a Írskom. Nominácia futbalovej reprezentácie Talianska na ME 2016 vo Francúzsku (10. júna - 10. júla): Brankári: Gianluigi Buffon (Juventus Turín), Federico Marchetti (Lazio Rím), Salvatore Sirigu (Paríž St. Germain/Fr.) Obrancovia: Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (všetci Juventus Turín), Matteo Darmian (Manchester United/Angl.), Mattia De Sciglio (AC Miláno), Angelo Ogbonna (West Ham United/Angl.) Stredopoliari: Federico Bernardeschi (Fiorentina), Marco Parolo, Antonio Candreva (obaja Lazio Rím), Daniele De Rossi, Stephan El Shaarawy, Alessandro Florenzi (všetci AS Rím), Emanuele Giaccherini (Bologna), Stefano Sturaro (Juventus Turín), Thiago Motta (Paríž St. Germain/Fr.) Útočníci: Eder (Inter Miláno), Ciro Immobile (FC Turín), Lorenzo Insigne (SSC Neapol), Graziano Pellé (Southampton/Angl.), Simone Zaza (Juventus Turín) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Taliani pôjdu do Francúzska prekvapujúco bez Bonaventuru

Prahu zaliala voda, počas hodiny napršalo 30 milimetrov

Napršalo aj do vnútorných priestorov obchodného centra Nový Smíchov pri stanici metra Anděl.Praha 31. mája (WebNoviny.sk) - Českú metropolu zasiahla v utorok popoludní silná búrka. Počas hodiny napršalo v Prahe až 30 milimetrov zrážok, ktoré zaplavili niektoré cestné tunely, najmä na Smíchove, čo vyvolalo dopravný chaos. Zlíchovský tunel museli popoludní pre dopravu uzavrieť, v tuneli Mrázovka sa voda dostala do technického zázemia a obmedzenia sa nevyhli ani najnovšiemu tunelu Blanka z Tróje, kde museli čiastočne obmedziť premávku a vytvárali sa tam dlhé kolóny, informoval server Novinky.cz. Odporúčame: Intenzívny dážď zasiahol časti Francúzska, voda stúpa Uviedol, že pražskí hasiči zasahovali pri 46 udalostiach. Hovorkyňa polície Andrea Zoulová povedala, že premávka v tuneloch bola obnovená až okolo 18. hodiny. Napršalo aj do vnútorných priestorov obchodného centra Nový Smíchov pri stanici metra Anděl, ktoré museli čiastočne uzavrieť, keďže voda prenikla do elektrorozvodov. Pražská zoologická záhrada prežila búrku bez väčších problémov, citoval spravodajský portál iDNES.cz hovorkyňu Janu Myslivečkovú. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prahu zaliala voda, počas hodiny napršalo 30 milimetrov

Kalifornský guvernér podporil Clintonovú, Trump je hrozbou

Guvernér najľudnatejšieho štátu USA vyjadril svoj rešpekt ku Clintonovej demokratickému súperovi Berniemu Sandersovi.Los Angeles 31. mája (WebNoviny.sk) - Populárny kalifornský guvernér Jerry Brown vyjadril podporu Hillary Clintonovej v boji o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany. Podľa Browna len Clintonová môže zabrániť tomu, aby sa do Bieleho domu dostal republikánsky uchádzač Donald Trump, informovala agentúra Reuters. "Rozhodol som sa hlasovať za Hillary Clintonovú, pretože som presvedčený, že je to jediná cesta, ako zvíťaziť v prezidentských voľbách a zastaviť nebezpečnú kandidatúru Donalda Trumpa," napísal Brown v liste kalifornským demokratom a nezávislým, ktorý zverejnil na internete. Guvernér najľudnatejšieho štátu USA vyjadril svoj rešpekt ku Clintonovej demokratickému súperovi Berniemu Sandersovi. Konštatoval však, že Sanders zaostáva za Clintonovou o zhruba tri milióny hlasov a o stovky delegátov na stranícky nominačný zjazd. Manželke exprezidenta Billa Clintona chýba už len 73 delegátov, aby si zaistila nomináciu svojej strany pre novembrové prezidentské voľby. "Inými slovami - Clintonovej vedenie je neprekonateľné a demokrati miliónmi svojich hlasov ukázali, že ju chcú za kandidátku," povedal Brown. Demokrati musia už podľa neho ukončiť vnútorné boje a sústrediť sa na zápas proti Trumpovi, ktorý - ako uviedol - predstavuje hrozbu pre prisťahovalcov, pre životné prostredie i pre svetový mier. Siedmeho júna sa budú konať prezidentské primárky v šiestich amerických štátoch vrátane Kalifornie, kde budú vyberať svojho kandidáta zároveň demokrati i republikáni. O najväčší počet delegátov - 475 - budú demokrati súperiť práve v Kalifornii. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kalifornský guvernér podporil Clintonovú, Trump je hrozbou

Španieli sa na ME 2016 predstavia bez Isca a Saúla Ňígueza

Do mužstva pribudli Sergio Ramos a Lucas Vázquez z Realu Madrid a či Juanfran a Koke z Atlética Madrid.MADRID 31. mája (WebNoviny.sk) - Španielska futbalová reprezentácia sa na majstrovstvách Európy vo Francúzsku (10. júna - 10. júla) predstaví bez stredopoliarov Isca a Saúl Ňíguez. VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 Oboch v utorok podvečer vyradil z menoslovu hlavný tréner výberu Vicente del Bosque. Už skôr bolo známych 19 z 23 členov španielskej reprezentácie pre blížiace sa ME, hlavný kouč si ešte vyberal štyroch hráčov spomedzi šestice futbalistov finalistov Ligy majstrov. Do mužstva pribudli Sergio Ramos a Lucas Vázquez z Realu Madrid a či Juanfran a Koke z Atlética Madrid. Ani do širšej nominácie sa nezmestilo viacero hviezd z európskych trávnikov - Diego Costa, Juan Mata, Fernando Torres či Santi Cazorla. Španielsko sa na ME predstaví v základnej D-skupine, zmeria si sily s Tureckom, Českom a Chorvátskom. Nominácia futbalovej reprezentácie Španielska na ME 2016 vo Francúzsku (10. júna - 10. júla): Brankári: Iker Casillas (FC Porto/Portug.), David De Gea (Manchester United/Angl.), Sergio Rico (FC Sevilla) Obrancovia: Gerard Piqué, Jordi Alba, Marc Bartra (všetci FC Barcelona), César Azpilicueta (FC Chelsea/Angl.), Mikel San José (Athletic Bilbao), Héctor Bellerín (FC Arsenal/Angl.), Sergio Ramos (Real Madrid), Juanfran (Atlético Madrid) Stredopoliari: Bruno Soriano (FC Villarreal), Sergio Busquets, Andrés Iniesta (obaja FC Barcelona), Thiago Alcántara (Bayern Mníchov/Nem.), Pedro Rodríguez, Cesc Fábregas (obaja FC Chelsea/Angl.), David Silva (Manchester City/Angl.), Koke (Atlético Madrid) Útočníci: Aritz Aduriz (Athletic Bilbao), Nolito (Celta Vigo), Álvaro Morata (Juventus Turín/Tal.), Lucas Vázquez (Real Madrid) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Španieli sa na ME 2016 predstavia bez Isca a Saúla Ňígueza

Tréner Hitchcock zostane v St. Louis ešte jednu sezónu

Pod vedením Kena Hitchcocka Blues zakaždým postúpili do play-off, v aktuálnej sezóne to dotiahli až do konferenčného finále.ST. LOUIS 31. mája (WebNoviny.sk) - Ken Hitchcock bude hlavným trénerom klubu zámorskej hokejovej NHL St. Louis Blues ešte jednu sezónu. Šesťdesiatštyriročný odborník totiž v utorok predĺžil zmluvu s "bluesmanmi" o jeden rok, zároveň však upozornil, že to bude posledný rok v tomto klube. Pod jeho vedením Blues zakaždým postúpili do play-off, v aktuálnej sezóne to dotiahli až do konferenčného finále. Hitchcock pôsobí v St. Louis od leta 2011, predtým trénoval aj v Columbuse, Philadelphii, Dallase či Philadelphii. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tréner Hitchcock zostane v St. Louis ešte jednu sezónu

Nominácia českého tímu na európsky šampionát neprekvapila

Česko sa na kontinentálnom šampionáte vo Francúzsku predstaví v základnej D-skupine, postupne si zmeria sily so Španielskom, Chorvátskom a Tureckom.PRAHA 31. mája (WebNoviny.sk) - Tréner českej futbalovej reprezentácie Pavel Vrba oznámil v utorok menoslov 23 hráčov, ktorí pocestujú na majstrovstvá Európy do Francúzska (10. júna - 10. júla). VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 Vo výbere 52-ročného kormidelníka figuruje až deväť hráčov z najvyššej domácej súťaže - traja z Plzne, piati zo Sparty Praha a jeden zo Slavie Praha. Nechýbajú ani brankár Petr Čech a stredopoliar Tomáš Rosický, obaja z anglického Arsenalu Londýn. Do tímu sa nedostali útočník Patrik Schick a stredopoliar Lukáš Mareček, obom zostala úloha náhradníkov. Česko sa na kontinentálnom šampionáte vo Francúzsku predstaví v základnej D-skupine, postupne si zmeria sily so Španielskom, Chorvátskom a Tureckom. Nominácia futbalovej reprezentácie Česka na ME 2016 vo Francúzsku (10. júna - 10. júla): Brankári: Petr Čech (Arsenal Londýn/Angl.), Tomáš Vaclík (Bazilej/Švaj.), Tomáš Koubek (Sparta Praha) Obrancovia: Pavel Kadeřábek (Hoffenheim/Nem.), Theodor Gebre Selassie (Werder Brémy/Nem.), Tomáš Sivok (Bursaspor/Tur.), Michal Kadlec (Fenerbahce Istanbul/Tur.), Roman Hubník, David Limberský (obaja Viktoria Plzeň), Daniel Pudil (Sheffield Wednesday/Angl.), Marek Suchý (Bazilej/Švaj.) Stredopoliari: Vladimír Darida (Hertha Berlín/Nem.), Jaroslav Plašil (Bordeaux/Fr.), David Pavelka (Kasimpasa,Tur.), Jiří Skalák (Brighton/Angl.), Ladislav Krejčí, Bořek Dočkal, Josef Šural (všetci Sparta Praha), Tomáš Rosický (Arsenal Londýn/Angl.), Daniel Kolář (Viktoria Plzeň) Útočníci: Tomáš Necid (Bursaspor/Tur.), David Lafata (Sparta Praha), Milan Škoda (Slavia Praha) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nominácia českého tímu na európsky šampionát neprekvapila

Starostka Paríža chce v meste oficiálny tábor pre migrantov

Ako inšpirácia poslúži oficiálny tábor v blízkosti Calais, do ktorého úrady presídli obyvateľov tamojšieho neslávne známeho tábora nazývaného Džungľa.Paríž 31. mája (WebNoviny.sk) - Starostka Paríža Anne Hidalgová v utorok oznámila, že v meste vybuduje prvé oficiálne prijímacie a ubytovacie centrum pre migrantov. Opatrenie má predísť vytváraniu provizórnych táborov, ktoré vo francúzskej metropole vznikajú čoraz častejšie, oznámila agentúra DPA. Jedno z takýchto osídlení vyrástlo za posledné dni v parku Jardins d\'Éole v severnej časti centrálneho Paríža. Približne 700-800 ľudí tam žije v podmienkach, ktoré Hidalgová označila za neprijateľné. Starostka na dnešnej tlačovej konferencii uviedla, že v súčasnosti sa vyhodnocuje vhodnosť niekoľkých možných lokalít, potenciálne využiteľných pre migrantov. Podľa jej slov by malo nové zariadenie začať fungovať v čo najkratšom možnom čase. Zatiaľ nie je jasné, aká bude jeho kapacita. Okrem ubytovania bude migrantom poskytovať aj poradenské a prekladateľské služby. Ako inšpirácia bude slúžiť oficiálny tábor v blízkosti severofrancúzskeho prístavu Calais, do ktorého úrady presídli obyvateľov tamojšieho neslávne známeho "divokého" tábora nazývaného Džungľa. Starostka Paríža v tejto súvislosti vyjadrila presvedčenie, že je v rozpore s francúzskymi hodnotami, ak sa neposkytne pomoc utečencom v núdzi. Parížska polícia za posledný rok vypratala niekoľko provizórnych táborov; nové však zvyčajne vzniknú v priebehu niekoľkých týždňov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Starostka Paríža chce v meste oficiálny tábor pre migrantov

Futbaloví \'sokoli\' budú na minciach a zberateľských kartách

V spolupráci so SFZ uvedie kremnická mincovňa na trh súbor euromincí a zberateľských kariet s motívmi slovenských futbalových reprezentantov.BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) - Mincovňa Kremnica už takmer 700 rokov (založená v r. 1328) nepretržite vyrába produkty svetovej triedy. V spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) uvedie v najbližších dňoch na trh súbor slovenských euromincí s názvom "Majstrovstvá Európy vo futbale 2016 vo Francúzsku" a súbor zberateľských kariet s motívmi slovenských futbalových reprezentantov. Informuje o tom oficiálna internetová stránka Slovenského futbalového zväzu (SFZ). VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 "Zberatelia nájdu na kartách podobizne 28 hráčov, ktorí vybojovali v kvalifikácii o postup na ME 2016 premiérovú účasť Slovákov na blížiacom sa európskom šampionáte a podobizeň hlavného trénera tímu Jána Kozáka. Súbor euromincí vychádza v náklade 4000 kusov. Pre zberateľov je pripravený samostatne predajný album na zakladanie kartičiek, pri kúpe kompletného súboru 29 kariet získa každý zberateľ zľavu a album zadarmo. Kompletné súbory sú očíslované od 1 do 200, zvyšné súbory budú v predaji samostatne," uvádza web SFZ. PROGRAM A VÝSLEDKY SLOVENSKÝCH FUTBALISTOV NOMINÁCIA SLOVENSKA Euromince a zberateľské karty si záujemcovia môžu kúpiť vo štvrtok 2. júna o 20.00 h počas autogramiády slovenských futbalových reprezentantov v City Arene v Trnave, v piatok 3. júna počas veľtrhu Bratislavské zberateľské dni 2016 v bratislavskej Inchebe (predaj je spojený v čase 12.15 - 13.15 h s autogramiádou majstrov Európy z roku 1976 Jána Švehlíka a Jána Pivarníka a účastníka MS 1970 Jána Čapkoviča, pozn.), či v sobotu 4. júna v priestoroch pred Štadiónom Antona Malatinského v Trnave pred prípravným futbalovým duelom Slovensko - Severné Írsko. Rezervácia kompletných sád zberateľských kariet je možná prostredníctvom rezervačného systému na webovej stránke www.mint.sk. Predaj zberateľských kariet prostredníctvom e-shopu www.mint.sk sa spustí 3. júna 2016. KOMPLETNÝ PROGRAM A VÝSLEDKY ME VO FUTBALE 2016 V súbore slovenských euromincí "Majstrovstvá Európy vo futbale 2016 vo Francúzsku" je náklad 4000 kusov a lesklé, špeciálne neobiehajúce prevedenie. Pokiaľ ide o technické údaje zberateľských kariet s motívom slovenských futbalových reprezentantov, ide o limitovanú a číslovanú edíciu. Počet je 29, náklad 999 kusov z každého hráča, materiál Ms 80, priemer žetónu 27 mm, vyhotovenie lesklé, pasivované, farbené tampoprintom. Veľkosť kartičky je 92 x 62 mm, balené v číslovanej kartičke. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Futbaloví \'sokoli\' budú na minciach a zberateľských kartách

Električky do Petržalky by mohli začať premávať už v lete

Bratislavský samosprávny kraj dostal posledné chýbajúce stanovisko od Hasičského a záchranného útvaru Hlavného mesta SR Bratislavy.BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) - Bratislavský samosprávny kraj dostal posledné chýbajúce stanovisko od Hasičského a záchranného útvaru Hlavného mesta SR Bratislavy týkajúce sa električkovej dráhy Šafárikovo námestie – Bosáková. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo expresne podpísal kolaudačné rozhodnutie. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman Habancová, prvé električky by tak na trať do Petržalky mohli vyraziť už začiatkom letných prázdnin. Odporúčame: Skupina poslancov podala podnet proti predaju PKO "Bratislavská župa konala v tomto prípade v expresných termínoch a po doručení posledného stanoviska vydala rozhodnutie. To bude teraz 15 dní vyvesené na úradných tabuliach Bratislavy, Starého mesta, Petržalky a, samozrejme, u nás," uviedol Frešo. Po týchto 15 dňoch ešte musí uplynúť lehota ďalších 15 dní na odvolanie a až po nich je možné spustiť skúšobnú prevádzku električiek na trase Šafárikovo námestie - Bosáková. Rozhodnutie doručia verejnou vyhláškou podľa správneho poriadku, následne ho opätovne zverejnia na elektronickej úradnej tabuli BSK či na úradných tabuliach Hlavného mesta SR, Miestna časť (MČ) Bratislava – Staré Mesto, MČ Bratislava – Petržalka po dobu 15 dní. Posledný deň tejto lehoty je dňom doručenia verejnej vyhlášky. Ďalších 15 dní majú dotknuté strany možnosť na podanie odvolania. Až potom je možné na rozhodnutie Bratislavského samosprávneho kraja potvrdiť právoplatnosť a je možné začať skúšobnú prevádzku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Električky do Petržalky by mohli začať premávať už v lete

Ideálnu jedenástku ligy vytvorili Trenčín, Slovan a Pečovský

Podmienkou účasti v štatistickej jedenástke sezóny sú aspoň dve tretiny odohraných minút z maximálneho počtu 2970.BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) - Päť futbalistov úradujúceho majstra AS Trenčín i vicemajstra ŠK Slovan Bratislava, ktorých dopĺňa defenzívny stredopoliar MŠK Žilina Viktor Pečovský. Takéto zloženie má najlepšia jedenástka uplynulého ročníka Fortuna ligy 2015/2016 podľa indexu spoločnosti InStat, ktorá zbiera podrobné štatistické údaje zo všetkých zápasov najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 "Práve na základe týchto parametrov vzniká ´InStat index´ umožňujúci porovnanie futbalistov Fortuna ligy na jednotlivých pozíciách, ale aj bez rozdielu postu," uvádza portál fortunaliga.sk. Ako je známe, riadiacim orgánom najvyššej slovenskej súťaže je Únia ligových klubov (ÚLK). Najlepšie hodnoty spomedzi brankárov dosiahol gólman Slovana Bratislava Ján Mucha. Stopérsku dvojicu v tejto jedenástke sezóny tvoria jeho kluboví spoluhráči Boris Sekulič a Kornel Saláta. Kraje obrany obsadili hráči AS Trenčín Martin Šulek a Madu Kingsley. KOMPLETNÝ PROGRAM A VÝSLEDKY ME VO FUTBALE 2016 Medzi defenzívnymi stredopoliarmi okrem spomenutého Viktora Pečovského z MŠK Žilina štatisticky dominoval Ryan Koolwijk z AS Trenčín. Aj ofenzívne posty v ideálnej štatistickej jedenástke si podelili futbalisti z prvých dvoch klubov konečnej klasifikácie Fortuna ligy 2015/2016. Na krídlach si nomináciu vyslúžili so 17 gólmi najlepší kanonier nedávno skončenej sezóny Gino van Kessel z AS Trenčín a Marko Milinkovič zo Slovana Bratislava, medzi nimi má miesto Ibrahim Rabiu z AS Trenčín. Na hrote dopĺňa túto zostavu najlepších z fortunaligových trávnikov Adam Zreľák z ŠK Slovan Bratislava. Podmienkou účasti v štatistickej jedenástke sezóny sú aspoň dve tretiny odohraných minút z maximálneho počtu 2970. Ideálna jedenástka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy 2015/2016 na základe oficiálnych štatistík: Ján Mucha (ŠK Slovan Bratislava) - Martin Šulek (AS Trenčín), Boris Sekulič (ŠK Slovan Bratislava), Kornel Saláta (ŠK Slovan Bratislava), Madu Kingsley (AS Trenčín) - Ryan Koolwijk (AS Trenčín), Viktor Pečovský (MŠK Žilina) - Marko Milinkovič (ŠK Slovan Bratislava), Ibrahim Rabiu (AS Trenčín), Gino van Kessel (AS Trenčín) - Adam Zreľák (ŠK Slovan Bratislava) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ideálnu jedenástku ligy vytvorili Trenčín, Slovan a Pečovský

Intenzívny dážď zasiahol časti Francúzska, voda stúpa

V departmáne Pas-de-Calais na severe Francúzska záchranári evakuovali domy alebo nariadili ľuďom, aby sa presunuli do vyšších poschodí.Paríž 31. mája (WebNoviny.sk) - Viaceré časti Francúzska zasiahol v utorok výdatný dážď, ktorý pri Lamanšskom prielive vyústil vo varovania pred záplavami, spôsobil ďalšie odklady zápasov na tenisovom turnaji French Open a premočil oblečenie turistom v Paríži. Záplavy alebo silný dážď predpovedali na utorok meteorológovia pre približne štvrtinu krajiny, od Normandie na severozápade až po Burgundsko juhovýchodne od Paríža. V departmáne Pas-de-Calais na severe Francúzska záchranári evakuovali domy alebo nariadili ľuďom, aby sa presunuli do vyšších poschodí, keďže hladiny riek tam na niektorých miestach stúpli až o meter, informovala tlačová agentúra AP. Odporúčame: Blesk zranil v Paríži 11-člennú skupinu detí a dospelých Minister vnútra Bernard Cazeneuve vyzýval ľudí na "čo najväčšiu opatrnosť". Povedal, že záchranné služby zasahovali počas noci na utorok a utorok ráno 4500-krát, aby pomohli ľuďom postihnutým stúpajúcou vodou. Žiadne obete na životoch ani zranenia neboli hlásené. Národná meteorologická služba Météo France varovala pred možnými výnimočne nebezpečnými záplavami v departmáne Loiret južne od Paríža. Vo Francúzsku prší už niekoľko dní. Počas náhlej búrky v sobotu blesk zasiahol skupinu detí oslavujúcich narodeniny v parížskom parku. V nemocnici je stále ešte päť z nich. Všetky zápasy na French Open boli v pondelok zrušené, čo sa stalo po prvý raz za 16 rokov. V utorok sa začali hrať, ale čoskoro ich opäť prerušil dážď. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Intenzívny dážď zasiahol časti Francúzska, voda stúpa

NATO nechce novú studenú vojnu s Ruskom, tvrdí Stoltenberg

NATO sa usiluje o nové stretnutie svojich veľvyslancov s ich ruským náprotivkom ešte pred júlovým summitom vo Varšave.Varšava 31. mája (WebNoviny.sk) - Severoatlantická aliancia si neželá návrat k studenej vojne s Ruskom, povedal v utorok vo Varšave šéf NATO Jens Stoltenberg obhajujúc "pozitívnejšie" vzťahy s Moskvou. "Nechceme novú studenú vojnu. Nechceme nové preteky v zbrojení," uviedol v prejave na Varšavskej univerzite. "Naším cieľom je pozitívnejší vzťah s Ruskom, v ktorom budeme viac spolupracovať. Prinajmenšom musíme pracovať na tom, aby bol tento vzťah predvídateľný," citovala ho tlačová agentúra DPA. Stoltenberg vo svojom vystúpení zdôraznil, že aliancia "sa neusiluje o konfrontáciu s Ruskom". "Komunikačné kanály a politický dialóg sú v našom najlepšom záujme," dodal. Odporúčame: Jens Stoltenberg prisľúbil Poľsku viac vojakov NATO Putin sa ostro vyjadril k protiraketovému štítu NATO Rusko sa cíti ohrozené NATO sa usiluje o nové stretnutie svojich veľvyslancov s ich ruským náprotivkom ešte pred júlovým summitom vo Varšave. Tento summit by mohol vyhrotiť napätie vo vzťahu s Moskvou, keďže sa na ňom bude rozhodovať o vyslaní síl NATO do Poľska a trojice pobaltských štátov. Varšavský summit, ktorý sa uskutoční v dňoch 8. a 9. júla, podľa agentúry AP rozhodne o tom, koľko vojakov bude rozmiestnených na východe Európy a kde. Rusko varovalo, že expanziu NATO na východ vníma ako ohrozenie svojej národnej bezpečnosti. Poľský minister obrany Antoni Macierewicz povedal v utorok po stretnutí so Stoltenbergom, že väčšia prítomnosť síl NATO vo východnej Európe bude znamenať väčší pocit bezpečia pre Poľsko. Aliancia zvýši svoju odstrašovaciu silu "Náš dnešný rozhovor potvrdil, že v Poľsku aj v pobaltských štátoch budú rozmiestnené štyri bojové skupiny, štyri prápory bojových skupín na rotačnej báze," povedal reportérom v poľskej metropole. Očakáva sa, že pôjde o 3000 až 4000 vojakov. Plánuje sa tiež posilnenie infraštruktúry a výzbroje. Generálny tajomník NATO povedal, že sa varšavský summit sa bude konať v "kritickom čase", keď "je Rusko asertívnejšie a zastrašuje svojich susedov", v období násilia a terorizmu v severnej Afrike a na Blízkom východe a v období počítačových útokov a šírenia balistických rakiet. NATO na všetky tieto hrozby reaguje "uplatnením najväčšieho posilnenia svojej kolektívnej obrany od konca studenej vojny," citovala ho AP. Podľa Stoltenberga plánované rozmiestnenie síl NATO zvýši odstrašovaciu silu aliancie. "A keďže významne zvýši náklady akéhokoľvek potenciálneho agresora, bude mať stabilizačný vplyv na hranice NATO," dodal. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo NATO nechce novú studenú vojnu s Ruskom, tvrdí Stoltenberg

Dážď opäť zrušil program na Roland Garros, hralo sa 2 hodiny

Počasie umožnilo len približne 2 hodiny akcie z bežne možného času okolo 10,5 hodiny.PARÍŽ 31. mája (WebNoviny.sk) - Program desiateho dňa hlavných súťaží na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (22. mája - 5. júna) takmer kompletne zrušil dážď. V utorok sa už nebude hrať. VIAC SPRÁV A VÝSLEDKOV Z ROLAND GARROS Počasie umožnilo len približne 2 hodiny akcie z bežne možného času okolo 10,5 hodiny. Informáciu o predčasnom ukončení dňa pod vplyvom nepriaznivej prognózy od meteorológov zverejnili organizátori na twitteri medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dážď opäť zrušil program na Roland Garros, hralo sa 2 hodiny

\'Kráľ\' Kopitar pomôže Slovincom v olympijskej kvalifikácii

Povolenie na štart v olympijskej kvalifikácii by mali dostať aj hráči z ďalších krajín.ĽUBĽANA 31. mája (WebNoviny.sk) - Hviezdny útočník Anže Kopitar pomôže slovinskej hokejovej reprezentácii v septembrovej olympijskej kvalifikácii. Slovinci budú v bieloruskom Minsku bojovať po boku domácich Bielorusov, Dánov a Poliakov o jedinú miestenku na ZOH 2018. Od 1. do 4. septembra sa uskutočnia ďalšie dva turnaje v lotyšskej Rige a v nórskom Osle, z oboch takisto víťazi postúpia na olympijský turnaj. Hráč klubu zámorskej NHL Los Angeles Kings dostal od vedenia súťaže súhlas so štartom napriek tomu, že účasť hráčov profiligy na ZOH 2018 vôbec nie je istá. Povolenie na štart v olympijskej kvalifikácii by mali dostať aj hráči z ďalších krajín. Informáciu priniesla kanadská televízna skupina NBC. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo \'Kráľ\' Kopitar pomôže Slovincom v olympijskej kvalifikácii

Elton John sa chce naďalej stretnúť s Vladimirom Putinom

Anglický hudobník si vlani v novembri s politikom dohodol stretnutie, na ktorom by prediskutovali práva LGBT komunity v Rusku.BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) - Anglický hudobník Elton John sa chce naďalej stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Šesťdesiatdeväťročný interpret to vyhlásil počas koncertu v Moskve. John si vlani v novembri s politikom dohodol stretnutie, na ktorom by prediskutovali práva LGBT komunity v Rusku. Stretnutie sa však počas jeho aktuálnej návštevy krajiny pre časové dôvody neuskutočnilo. "Ako niektorí z vás viete, dúfal som, že sa počas tohto výletu stretnem s prezidentom Putinom," uviedol John na koncerte v Moskve. "Hoci to nebolo možné, som mu veľmi vďačný za to, že ma pozval, aby sme prediskutovali vážne témy v Rusku vrátane LGBT, HIV a AIDS. Veľmi dúfam, že si v budúcnosti na stretnutie nájdeme čas," povedal. Minulý týždeň hovorca Kremľa Dmitrij Peskov oznámil, že sa plánované stretnutie hudobníka a politika neuskutoční. "Ich rozvrhy to neumožňujú. To však neznamená, že takéto stretnutie sa nebude konať inokedy," zdôvodnil Peskov. John, ktorý sa dlhodobo zastáva ruskej LGBT komunity a jej práv v krajine, sa vlani v septembri stal obeťou žartu komikov Vladimira Krasnova a Alexeja Stoljarova. Tí mu telefonovali, pričom jeden z nich sa vydával za Putina. Ruský prezident po medializácii žartu Johnovi zatelefonoval a ponúkol mu stretnutie, na ktorom budú môcť diskutovať o právach sexuálnych menšín. Elton Hercules John, vlastným menom Reginald Kenneth Dwight, počas svojej vyše 50-ročnej kariéry predal vyše 300 miliónov kópií nahrávok na celom svete. Je tak jedným z najúspešnejších hudobníkov všetkých čias. Okrem množstva iných ocenení získal aj šesť Grammy, päť BRIT Awards, Oscara, Zlatý glóbus či divadelnú cenu Tony. V roku 1994 ho uviedli do Rock\'n\'rollovej siene slávy. Medzi jeho najväčšie hity patria piesne ako Your Song, Rocket Man, Candle In The Wind, Crocodile Rock, Saturday Night\'s Alright For Fighting, Don\'t Go Breaking My Heart (feat. Kiki Dee), Sorry Seems To Be The Hardest Word, I Guess That\'s Why They Call It The Blues, I\'m Still Standing, Don\'t Let The Sun Go Down On Me (feat. George Michael), Sacrifice, Circle Of Life, Can You Feel The Love Tonight, Are You Ready For Love alebo Nikita. Od roku 1993 tvorí pár s filmárom Davidom Furnishom. V decembri 2014 sa zosobášili. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Elton John sa chce naďalej stretnúť s Vladimirom Putinom

Dvesto študentov pôjde študovať jadrový výskum do Ruska

Školenie a odbornú prípravu 200 slovenských doktorandov zabezpečí počas nasledujúcich 10 až 15 rokov vláda Ruskej federácie v hodnote 16 miliónov eur.BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) - Dvesto slovenských študentov získa trojročnú odbornú prípravu na ruských pracoviskách v oblasti jadrového výskumu. Školenie a odbornú prípravu 200 slovenských doktorandov zabezpečí počas nasledujúcich 10 až 15 rokov vláda Ruskej federácie v hodnote 16 miliónov eur. Študentov čaká špecializácia v riadení jadrových elektrární, jadrová fyzika zameraná na experimenty, teoretická jadrová fyzika, neutrónová fyzika, jadrové technológie či technológie výroby v oblasti rádiofarmák. Ako agentúru SITA informovala Martina Slušná z Komunikačného odboru ministerstva školstva, odborná príprava slovenských študentov v Rusku je výsledkom rokovania vlády Slovenskej republiky a Ruskej federácie v záujme vzájomného vysporiadania vzťahov projektu cyklotrónového centra. Odporúčame: Ministerstvo chce zvyšovať platy učiteľov aj budúci rok Ľudia hodnotili vysoké školstvo, v čom vidia problémy? "Slovenská republika má kritický stav počtu vysokokvalifikovaných špecialistov v oblasti energií a energetiky," uviedla Slušná s tým, že tí krajine chýbajú najmä v súvislosti s realizáciou Strategického Energetického Plánu (SET Plán EÚ) ako prvku rozvoja, stabilizácie energetických zdrojov a ich rozvodu v podmienkach EÚ. Dohoda oboch krajín prinesie podľa ministerstva školstva benefit slovenským študentom a ušetrí ďalšie náklady súvisiace s projektom cyklotrónového centra v podobe odkúpenia technologického zariadenia v hodnote 1,7 milióna eur. To Slovensko ponechá na používanie Spojenému ústavu jadrových výskumov Dubna ako medzinárodnej inštitúcii realizujúcej oficiálny jadrový výskum. Dodatok k článku Dohody medzi ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a ministerstvom školstva Ruskej federácie o poskytnutí štátnych štipendií pre odbornú prípravu a štúdium slovenských špecialistov na vysokých školách v Ruskej federácii by mali podpísať do konca októbra tohto roka. Na priamu výuku študentov je určená suma 15 miliónov eur, zvyšok pôjde na zabezpečenie ubytovania a ďalších nákladov spojených s pobytom. "Dohoda ukončuje projekt cyklotrónového centra a vysporadúva všetky záväzky vyplývajúce zo vzájomných vzťahov Slovenskej republiky a Ruskej federácie," dodala Slušná. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dvesto študentov pôjde študovať jadrový výskum do Ruska

Minister dopravy v tichosti vymenil riaditeľa štátneho Carga

Minister pripomenul, že post riaditeľa ZSSK Cargo bol obsadený len dočasne, do uskutočnenia riadneho výberového konania.BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) - Minister dopravy Roman Brecely (Sieť) v závere minulého týždňa v tichosti vymenil predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo). Z postu na čele štátneho nákladného vlakového dopravcu s účinnosťou v piatok 27. mája odvolal Vladimíra Ľuptáka a za jeho nástupcu vymenoval od soboty 28. mája Jozefa Pavúka do výberového konania. Člena predstavenstva Petra Fejfara, ktorý bol riaditeľom úseku ekonomiky, nahradil Miroslav Hopta zo spoločnosti Bulk Transshipment Slovakia, a. s. Ministerstvo dopravy o výmene vo vedení ZSSK Cargo neinformovalo, informáciu v utorok potvrdila samotná spoločnosť. Minister dopravy následne Pavúka po jeho vymenovaní odvolal z funkcií na čele ZSSK Cargo. "Pri výbere pána Pavúka na post dočasného šéfa Carga sme si, žiaľ, dostatočne nepreverili niektoré významné skutočnosti v jeho profesionálnej i politickej kariére. Túto chybu som sa rozhodol okamžite napraviť," povedal v utorok Brecely. Brecely chce ľudí bez pochybností Minister pripomenul, že post riaditeľa ZSSK Cargo bol obsadený len dočasne, do uskutočnenia riadneho výberového konania. Aby sa takéto konanie mohlo uskutočniť, musel byť odvolaný pôvodný riaditeľ spoločnosti. "Napriek tomu, že v prípade pána Pavúka išlo len o dočasné poverenie, je pre mňa osobne dôležité, aby vedúce posty vo významných firmách v gescii ministerstva dopravy zastávali ľudia, o ktorých manažérskych a etických kvalitách nie sú pochybnosti," dodal Brecely. Pavúk bol členom predstavenstva ZSSK Cargo už od októbra 2006 do júla 2010 počas vtedajšieho ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer - SD). Pôsobil ako nominant za HZDS, ktoré bolo súčasťou prvej vlády Roberta Fica (Smer - SD). Obchodný register Okresného súdu Banská Bystrica uvádza Pavúka ako člena predstavenstva spoločnosti Bučina, a. s. Zvolen od vlaňajšieho septembra, ako aj spoločníka a konateľa zvolenskej spoločnosti Lokwood, s.r.o. Ľupták viedol ZSSK Cargo od apríla 2012 ako nominant predošlého ministra dopravy Jána Počiatka (Smer - SD). Predtým bol na čele Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) od októbra 2010 ako nominant exministra dopravy Jána Figeľa (KDH). Ľupták je zároveň v dozornej rade Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) od augusta 2012. Cargo skončilo v zisku ZSSK Cargo v minulom roku zaznamenala zisk 77 tis. eur, hoci predpokladala stratu 5,8 mil. eur. Spoločnosť v roku 2014 hospodárila so stratou 5,5 mil. eur. Prevádzkové výnosy spoločnosti vlani dosiahli 286,91 mil. eur a prevádzkové náklady 232,51 mil. eur. Zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) tak dosiahol 54,39 mil. eur. ZSSK Cargo vďaka dobrému hospodáreniu a transakcii s vozňami znížila svoj dlh z takmer 500 mil. eur v roku 2012 na 110 mil. eur na konci vlaňajška. Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. vznikla začiatkom roka 2005 a je jednou z troch nástupníckych spoločností pôvodne jednotných železníc. Zabezpečuje nákladnú železničnú dopravu, má základné imanie 401,646 mil. eur. Akcionárom spoločnosti je Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Minister dopravy ešte začiatkom mája odvolal generálneho riaditeľa ŽSR Dušana Šefčíka a na tento post vymenoval Tibora Šimoniho. Neoficiálne sa povráva, že skončiť môže aj šéf ZSSK Pavol Gábor. Brecely po nástupe do funkcie odvolal aj generálnych riaditeľov Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., spoločnosti Technická obnova a ochrana železníc, a. s. a Slovenskej agentúry pre cestovný ruch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Minister dopravy v tichosti vymenil riaditeľa štátneho Carga

Walesanov povedie hviezdny Bale, nechýbajú Ledley či Allen

Na šampionát pocestuje aj stredopoliar Joe Ledley z anglického Crystal Palace, ktorý si pred mesiacom zlomil nohu.CARDIFF 31. mája (WebNoviny.sk) - Do konečnej nominácie futbalovej reprezentácie Walesu na blížiace sa majstrovstvá Európy vo Francúzsku sa nevošli obrancovia Adam Matthews (Sunderland/Angl.), Paul Dummett (Newcastle United/Angl.), Adam Henley (Blackburn/Angl.), stredopoliar Emyr Huws (Wigan Athletic/Angl.) a útočníci Tom Lawrence (Leicester City/Angl.), Wes Burns (Bristol City/Angl.) a Tom Bradshaw (Walsall/Angl.). VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016 Podľa predpokladov pribudla najväčšia hviezda, krídelník Gareth Bale, ktorý sa nepripravoval s tímom, a len minulú sobotu s Realom Madrid zdvihol nad hlavu pohár pre víťaza Ligy majstrov. "Trochu po zápase kríval, ale boli to len kŕče. Podľa všetkého je v lepšej kondícii ako väčšina ostatných hráčov," vyhlásil tréner Walesanov Chris Coleman na twitteri domácej futbalovej federácie. Bale je jediným hráčom vo waleskom výbere, ktorý pôsobí mimo Britských ostrovov. Walesania odohrajú prvý zápas na ME 2016 proti Slovákom 11. júna v Bordeaux. KOMPLETNÝ PROGRAM A VÝSLEDKY ME VO FUTBALE 2016 V ich kádri nechýbajú stredopoliar Joe Allen z FC Liverpool či záložník londýnskeho FC Arsenal Aaron Ramsey. Na šampionát pocestuje aj stredopoliar Joe Ledley (Crystal Palace), ktorý si pred mesiacom zlomil nohu, ale tréner v dobrom slova zmysle riskol jeho nomináciu. "Stále monitorujeme jeho zdravotný stav. Má dobrú šancu na to, aby zasiahol do zápasov na majstrovstvách Európy. Čo sa týka Joea Allena, bude v poriadku. Sme optimisti," povedal tréner Coleman. Zdravotne v poriadku nie je ani útočník Hal Robson-Kanu (Reading), ale na zápas proti Slovákom 11. júna by mal byť pripravený. Na Walesanov čaká generálka pred ME v nedeľu 5. júna, keď si zahrajú proti Švédom na ich trávniku. Šampionát vo Francúzsku bude prvým veľkým medzinárodným podujatím pre Wales od roku 1958, keď jeho hráči nechýbali na MS vo Švédsku. Konečná 23-členná nominácia waleskej futbalovej reprezentácie na majstrovstvá Európy vo Francúzsku (10. 6. - 10. 7.): Brankári: Wayne Hennessey (Crystal Palace/Angl.), Daniel Ward (FC Liverpool/Angl.), Owain Fon Williams (Inverness/Škót.) Obrancovia: Ashley Williams, Neil Taylor (obaja Swansea City/Angl.), James Chester (West Bromwich Albion/Angl.), Ben Davies (Tottenham Hotspur/Angl.), Chris Gunter (Reading/Angl.), Ashley Richards (FC Fulham/Angl.), James Collins (West Ham United/Angl.) Stredopoliari: Joe Ledley (Crystal Palace/Angl.), Joe Allen (FC Liverpool/Angl.), David Vaughan (Nottingham Forest/Angl.), Jonathan Williams (Crystal Palace/Angl.), George Williams (FC Fulham/Angl.), David Edwards (Wolverhampton Wanderers/Angl.), Aaron Ramsey (Arsenal Londýn/Angl.), Andy King (Leicester City/Angl.) Útočníci: Gareth Bale (Real Madrid/Šp.), David Cotterill (Birmingham City/Angl.), Hal Robson-Kanu (Reading/Angl.), Simon Church (MK Dons/Angl.), Sam Vokes (Burnley/Angl.) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Walesanov povedie hviezdny Bale, nechýbajú Ledley či Allen

Recept dňa

Tvarohovo - ovocná torta

Cesto:
7 vajec
¼ kg práškového cukru
70 g masla
150 g polohrubej múky
50 g maizeny
3 PL kakaa
2 PL kypriaceho prášku do pečiva

Plnka:
130 g masla
150 g práškového cukru
600 g tvarohu
2 balíčky vanilkového cukru
2 PL marhuľového lekváru
scedené kompótové marhule
20 g želatíny
kompótovú šťavu

Na potretie:
300 ml smotany na šľahanie
2 balíčky stužovača šľahačky

Žĺtky vymiešajte s práškovým cukrom a so zmäknutým maslom, z bielkov vyšľahajte tuhý sneh. Do tuhého snehu pridajte vymiešané žĺtky, polohrubú múku, kypriaci prášok do pečiva, maizenu a kakao. Spolu premiešajte. Pripravené cesto dajte do vymastenej a múkou vysypanej okrúhlej tortovej formy. Vložte do vyhriatej rúry a pečte pri teplote 180 °C asi 40 min.
Po upečení korpus nechajte vychladnúť vo forme. Vychladnutý ho z formy vyberte a vodorovne rozkrojte na 3 pláty. Prvý vložte späť do čistej formy a potrite ho ½ plnky. Tú prikryte druhým plátom, naň navrstvite druhú ½ plnky a prikryte ju tretím plátom. Takto naplnenú tortu odložte do chladničky stuhnúť. Potom ju z formy vyberte, potrite vyšľahanou šľahačkou a ozdobte nastrúhanou čokoládou.

Plnka:
Maslo vymiešajte s práškovým cukrom a s tvarohom. Pridajte marhuľový lekvár, scedené marhule, vanilkový cukor a želatínu pripravenú podľa návodu. Spolu premiešajte a rozmixujte.

Na potretie:
Smotanu na šľahanie vyšľahajte dotuha so stužovačmi šľahačky.

Dobrá rada

Karamel na ozdobu

Malý hrniec na sucho zahrejeme a pomaly do neho vsypeme 80 g kryštálového cukru. Akonáhle cukor získa svetlohnedú farbu, začneme ho miešať. Potom pridáme 2-3 PL vody a za stáleho miešania varíme tak dlho, kým sa cukor úplne nerozpustí. Hrniec preložíme z platne a z karamelu môžeme urobiť buď ozdobné „nite“ cez dezert a pečivo pomocou vidličky (tak, že máčame vidličku v karameli a preťahujeme karamel cez pripravený múčnik) alebo pomocou lyžičky lejeme na papier na pečenie ľubovolné tvary, ktoré po zaschnutí zlúpneme a zapichujeme do dezertov.

Stavebník

Voľne stojaca terasa

Moderná architektúra berie ohľad na potreby človeka žiť v čo najväčšej miere v súlade s prírodou a ak sú možnosti, hľadá pre tento štýl akúkoľvek možnosť.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Šahy-Dolné Semerovce, Horné Semerovce, Horné Turovce, Horné Semerovce, Hrkovce, Ipeľské Predmostie, Preseľany nad Ipľom, Slatina, Tupá, Veľké Turovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang