sahy.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Šahy

Aktuálne spravodajstvo

Dva dôležité mosty v Londýne uzavreli, Temža ukrývala bombu

Letectvo nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny Londýn intenzívne bombardovalo, v dôsledku čoho sa ešte aj dnes v meste občas nájde nevybuchnutá munícia.LONDÝN 19. januára (WebNoviny.sk) - Dva najvyťaženejšie mosty v britskej metropole - Waterloo a Westminsterský most - uzavrela vo štvrtok popoludní londýnska metropolitná polícia. Urobila tak kvôli predpokladanému nálezu nevybuchnutej bomby z obdobia druhej svetovej vojny, ktorú objavili v rieke Temži.Polícia zároveň zablokovala prístupové cesty vedúce k obom mostom vrátane viacerých ulíc severne od Waterloo a všetkých ulíc v okolí Westminsterského mosta, ktorý susedí s budovou britského parlamentu. Pri Westminsterskom moste dočasne uzavreli aj stanicu metra. Nález začali skúmať privolaní špecialisti.Letectvo nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny Londýn intenzívne bombardovalo, v dôsledku čoho sa ešte aj dnes v meste občas nájde nevybuchnutá munícia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dva dôležité mosty v Londýne uzavreli, Temža ukrývala bombu

Turecká poslankyňa sa pripútala k pultu, padali facky

Prezident Erdogan už dlho presadzuje novelu ústavy s odôvodnením, že Turecko bude silnejšie a stabilnejšie, ak bude mať prezidentský systém. Opozícia je proti.ANKARA 19. januára (WebNoviny.sk) - Turecká poslankyňa sa vo štvrtok pripútala k rečníckemu pultu v parlamente na protest proti navrhovaným zmenám v ústave, ktoré značne rozširujú právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jej krok vyvolal potýčky medzi poslankyňami, z ktorých dve napokon skončili v nemocnici. Nezávislá poslankyňa Aylin Nazliakaová sa putami pripevnila k hlavnému mikrofónu, čím donútila podpredsedu tureckého parlamentu dvakrát prerušiť zasadnutie poslancov, ktorí aktuálne v druhom kole rokujú o schvaľovaní ústavných zmien. Odporúčame: Turecký prokurátor žiada pre kurdského lídra 142 rokov basy Počas nútenej prestávky sa skupina poslankýň z Erdoganovej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) pokúsila presvedčiť Nazliakaovú, aby svoj protest ukončila. Naopak členky opozičnej prokurdskej strany obkolesili rečnícky pult, aby tým vyjadrili podporu protestujúcej kolegyni.Televízne zábery z parlamentu ukazujú, že poslankyne si následne začali rozdávať údery, štuchance i facky. Nazliakaovú nakoniec z rokovacej sály vyviedli. Bolo to už po tretíkrát, čo rokovania o navrhovaných zmenách vyústili do šarvátok.Erdogan už dlho presadzuje novelu ústavy s odôvodnením, že Turecko bude silnejšie a stabilnejšie, ak bude mať prezidentský systém. Jeho kritici sa obávajú, že zmeny dajú prezidentovi priveľké právomoci a bude iba málo možností, ako ho kontrolovať. Celkovo má byť novelizovaných 18 zo 177 článkov tureckej ústavy. Poslanci o nich hlasujú postupne a každý z nich musí byť schválený osobitne v dvoch hlasovaniach. Pozmenená ústava sa napokon bude schvaľovať ako celok.Keď parlament zmenu ústavy schváli, mali by o nej ešte rozhodnúť tureckí občania v referende. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Turecká poslankyňa sa pripútala k pultu, padali facky

Európska únia má dôležitejšie témy ako brexit, tvrdí Lajčák

Lajčák v panelovej diskusii tiež podčiarkol, že žijeme v časoch charakterizovaných eróziou pravidiel, čo vyúsťuje do pocitov neistoty u bežných občanov, ktorí žijú v strachu z terorizmu, radikálneho extrémizmu a pokračujúcej nestability v mnohých regiónoch sveta.BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Únia je životaschopný projekt, ktorý je mimoriadne potrebný ako garant bezpečnosti v Európe tvárou v tvár narastajúcemu extrémizmu a nacionalizmu. Venovať sa diskusii o tom, čo by bolo, keby nebola EÚ, je nebezpečné. V úvodnom paneli 47. Svetového ekonomického fóra v Davose to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. V paneli tiež uviedol, že bezpečnosť, migrácia a zamestnanosť sú pre občanov EÚ kľúčovejšie než brexit. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor rezortu zahraničia. "Vypočuli sme si, čo chce Veľká Británia. Teraz by sme chceli počuť, čo je Londýn pripravený investovať do partnerstva s Európskou úniou," povedal v Davose Lajčák. S Ruskom treba nadviazať dialóg Lajčák vystúpil na ekonomickom fóre v troch paneloch - Post-EÚ éra, Nové usporiadanie Európy a Rusko vo svete. V téme postavenia Ruska a vzťahov s ním v budúcnosti Lajčák zdôraznil, že je potrebné nadviazať a udržiavať s Ruskom dialóg, pretože je jedným z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a aktívnym hráčom v globálnom meradle, "či sa nám to páči, alebo nie". "Nemôžeme ignorovať fakt, že Rusko sa stále aktívnejšie zapája do riešenia veľkých medzinárodných problémov, ako vidno na príklade Sýrie. Z nášho pohľadu je lepšie mať kritický dialóg, než žiaden dialóg s Ruskom a pokračovať v špirále vzájomného nepochopenia, zlyhaných očakávaní a stereotypov vo vnímaní druhej strany," povedal Lajčák počas panelovej diskusie s viacerými expertmi na danú tému z USA aj Ruska. Mali by sme sa adaptovať na nové hrozby V treťom paneli venovanom bezpečnostným otázkam v súčasnej Európe Lajčák podčiarkol, že žijeme v časoch charakterizovaných eróziou pravidiel, čo vyúsťuje do pocitov neistoty u bežných občanov, ktorí žijú v strachu z terorizmu, radikálneho extrémizmu a pokračujúcej nestability v mnohých regiónoch sveta. Odpoveďou na tieto výzvy je podľa neho adaptovanie sa na nové nekonvenčné hrozby a maximalizovanie mechanizmov, ktoré máme k dispozícii s ešte väčším dôrazom na bezpečnosť a obranu. Hlavnou témou Svetového ekonomického fóra je - Ako sa vyrovnať s pocitmi neistoty, diskontinuity a hlbokého odcudzenia spôsobenými transformačnými zmenami. V jednotlivých vystúpeniach účastníci fóra prinášajú svoje predstavy o riešeniach novodobých problémov, vízie do budúcnosti a analýzy pochybení. Zúčastní sa na ňom približne tritisíc lídrov, premiérov, ministrov zahraničných vecí a vysokopostavených a vplyvných osobností z celého sveta. Lajčák je prvým predstaviteľom vlády SR na tomto fóre po 15 rokoch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Európska únia má dôležitejšie témy ako brexit, tvrdí Lajčák

Slovan uspel v Nižnekamsku, play-off má na dosah

Zverenci Miloša Říhu položili základ svojho úspechu v druhej tretine.NIŽNEKAMSK 19. januára (WebNoviny.sk) - Hráči HC Slovan Bratislava zvíťazili 3:2 na ľade Neftechimiku Nižnekamsk vo štvrtkovom zápase Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) 2016/2017 a sú o krok bližšie k splneniu základného sezónneho cieľa - postupu do play-off. "Belasí" majú z ostatných deviatich stretnutí osem triumfov, štvrtkový bol pre nich šiestym v sérii. Zverenci trénera Miloša Říhu inkasovali hneď v úvode - po 12 sekundách Richard Gynge prekonal Barryho Brusta. O zmazanie manka sa v 10. min postaral Michal Hlinka. Slovan položil základ svojho úspechu v druhej tretine, v jej závere skórovali Nick Plastino a Pavol Skalický. Presne desať minút pred koncom tretej časti v presilovke znížil Igor Polygalov, počas záverečnej hry bez brankára Neftechimik nedokázal vyrovnať skóre. Slovan má po 52 súbojoch v tomto ročníku KHL na svojom konte 75 bodov a na ôsmu priečku, ktorá ešte zabezpečí prienik do play-off, v momente štvrtkového víťazstva už nemal bodové manko, vyrovnal krok s Jokeritom Helsinki. Najbližšie sa "belasí" predstavia v utorok 24. januára na ľade Amuru Chabarovsk. Kontinentálna hokejová liga (KHL) - štvrtkový výsledok: Neftechimik Nižnekamsk - HC Slovan Bratislava 2:3 (1:1, 0:2, 1:0) Góly: 1. Gynge (Brulé, M. Žukov), 51. Polygalov (Lekomcev, Karejev) - 10. Michal Hlinka (Sersen, Taffe), 37. Plastino (Cheechoo, Taffe), 39. Skalický (Lušňák) Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Akuzovskij, Fatejev - Kučava, Novikov (všetci Rus.), 5300 divákov Zostavy: Nižnekamsk: Karejev - Ľamin, Kinrade, Bryncev, Pervyšin, Lekomcev, Berezin, Fazylzianov - M. Žukov, Brulé, Gynge - Bortnikov, Polygalov, Stoľarov - Galiardi, Jakimov, Poriadin - Zdunov, Koňkov, Šiksatdarov Slovan: Brust - Kundrátek, Sersen, Švarný, Plastino, Bačík, Starosta, M. Rosandič - Cheechoo, Taffe, Michal Hlinka - Chipchura, Jeglič, Musatov - A. Šťastný, Lušňák, Skalický - S. Petráš, J. Šiška, M. Sukeľ Hlas (zdroj: web Slovana): Miloš Říha (tréner Slovana): "Podali sme taktický výkon vo všetkých herných činnostiach, podporený výborným výkonom brankára. Všetci hráči pracovali pre tím, dnes sme si rozdelili góly do viacerých pätiek. Trip sa nám podaril skvele, z dvoch zápasov máme šesť bodov, sme spokojní." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovan uspel v Nižnekamsku, play-off má na dosah

Kosovo žiada Úniu, aby zakročila. Srbsko stále provokuje

Kosovský minister zahraničia vyzval Európsku úniu, aby naliehala na Srbsko, aby aj naďalej pokračovalo v udržiavaní dobrých susedských vzťahov.PRIŠTINA 19. januára (WebNoviny.sk) - Kosovský minister zahraničných vecí Enver Hoxhaj napísal list svojim rezortným kolegom v Európskej únii, Spojených štátoch a ďalších krajinách, v ktorom odsúdil "prejavy agresivity a provokácie" zo strany Srbska. Informoval o tom vo štvrtok kosovský predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný. Hoxhaj vyzval EÚ, ktorá napomáha pri normalizácii vzťahov medzi Prištinou a Belehradom, "aby naliehala na Srbsko, aby aj naďalej pokračovalo v udržiavaní dobrých susedských vzťahov" a regionálnej spolupráce. "Kosovská republika žiada Európsku úniu ..., aby nezasahovalo do vnútorných záležitostí iných krajín a nepodnikalo provokačné kroky, ktorých cieľom je destabilizácia regiónu," píše sa v liste kosovského ministra. Odporúčame: Srbi chcú podľa Thaciho anektovať časť Kosova ako Rusi Krym Vlak do Kosova spôsobil roztržku, Srbi hrozia armádou Už aj tak napäté vzťahy medzi Kosovom a Srbskom narušil incident z minulej soboty, keď kosovská polícia nevpustila cez hranice vlak vypravený z Belehradu pomaľovaný srbskými národnými farbami a s nápisom "Kosovo je Srbsko". Hoxhaj považuje sobotný incident za poslednú kvapku "v sérii agresívnych a provokatívnych činov, ktoré Srbsko podniklo proti zvrchovanosti a územnej celistvosti Kosovskej republiky". Akým ďalším krajinám bol ministrov list adresovaný, citovaný zdroj neuviedol. Srbsko naďalej neuznáva suverenitu Kosova, svojej bývalej provincie, ktorá v roku 2008 jednostranne vyhlásila samostatnosť. Vyše 90 percent populácie Kosova tvoria obyvatelia albánskeho pôvodu. Suverenitu Kosova uznali USA a väčšina členských krajín EÚ. Srbsko, Rusko, ani Slovensko kosovskú nezávislosť dosiaľ neuznali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kosovo žiada Úniu, aby zakročila. Srbsko stále provokuje

Zomrela interpretka hitu Lambada, našli ju v zhorenom aute

Brazílska speváčka Loalwa Braz odštartovala svoju kariéru ako 13-ročná. Spolupracovala s umelcami ako napríklad Gilberto Gil, Tim Maia, Emílio Santiago, Caetano Veloso.BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Vo veku 63 rokov zomrela brazílska speváčka a skladateľka Loalwa Braz, známa najmä vďaka hitu Lambada, ktorý nahrala so skupinou Kaoma. Telo interpretky našli v zhorenom aute v blízkosti jej domu v oblasti Saquarema v brazílskom štáte Rio de Janeiro. Ďalšie detaily o úmrtí polícia zatiaľ nezverejnila. Loalwa Braz sa narodila 3. júna 1953 v Riu de Janeiro. Kariéru odštartovala ako 13-ročná. Spolupracovali s ňou napríklad Gilberto Gil, Tim Maia, Emílio Santiago, Caetano Veloso a ďalší. Na konte má niekoľko sólových nahrávok, no známa je najmä vďaka skladbe Lambada, ktorú vydala skupina Kaoma ako prvý singel z debutového albumu Worldbeat (1989). Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.com a www.loalwabraz.com. Pôvodný článok: http://www.bbc.com/news/world-latin-america-38681413 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrela interpretka hitu Lambada, našli ju v zhorenom aute

Dolár stúpol voči jenu a euru, oproti libre klesol

Z USA prišli vo štvrtok správy naznačujúce, že stav americkej ekonomiky je dobrý, dokonca klesol aj počet nezamestnaných.NEW YORK 19. januára (WebNoviny.sk) - Vývoj kurzu dolára oproti ostatným hlavným svetovým menám bol vo štvrtok zmiešaný. Oproti japonskému jenu dolár posilnil na 115,139 JPY/USD z úrovne 113,74 JPY/USD, na ktorej uzatvoril stredajšie obchodovanie. Doláru sa darilo aj oproti spoločnej európskej mene, ktorá oslabila na 1,0661 USD/EUR, keďže Európska centrálna banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nulovej úrovni. Z USA vo štvrtok prišli správy naznačujúce, že stav americkej ekonomiky je dobrý. Napríklad počet nových nezamestnaných Američanov žiadajúcich o štátnu podporu klesol na 43-ročné minimum. Americkej mene sa však nedarilo oproti britskej libre, ktorá stúpla na 1,2308 USD/GBP z hodnoty 1,2284 USD/GBP. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár stúpol voči jenu a euru, oproti libre klesol

Danko: Na hodnosť kapitán som hrdý, zaslúžim si ju

Minister obrany Peter Gajdoš vymenoval do hodnosti kapitána v zálohe Andreja Danka rozkazom z 21. septembra 2016. Podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča by sa minister obrany aj predseda parlamentu mali verejne ospravedlniť všetkým vojakom, ktorým týmto vymenovaním napľuli do tváre.BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko je na svoju hodnosť kapitán, ktorú mu v septembri udelil minister obrany Peter Gajdoš, hrdý. Ako na štvrtkovej tlačovej besede zdôraznil, v prípade potreby je pripravený prevziať zodpovednosť, ktorá mu ako kapitánovi prináleží. "Ja si tú hodnosť zaslúžim, nemám z toho žiadnu výhodu," vyhlásil Danko. Výzvu lídra OĽaNO Igora Matoviča, aby hodnosť vrátil, Danko odmieta. "Výložky, ak by to bolo nutné, si veľmi rád dám," povedal na štvrtkovej tlačovej besede Danko s tým, že výložky si neskutočne váži. "Rád si ich ako vojak dám, som hrdý na to, že som kapitán v zálohe. Ctím si vojakov, ktorí padnú. Môžem hrdo povedať, že som rok v armáde slúžil," uviedol a dodal, že jeho priamym veliteľom bol generál a súčasný minister obrany Peter Gajdoš. Matoviča čaká trestné oznámenie Podľa Danka je zrejmé, že povýšenie z hodnosti desiatnika na hodnosť kapitán je priamoúmerné jeho vzdelaniu a veku. "O to viac sa zamýšľam, keď sa k týmto veciam vyjadrujú ľudia, ktorí majú modrú knižku a nie sú členmi armády," uviedol na adresu Matoviča. Ctí si, že mu Gajdoš po 18 rokoch dal takúto vysokú hodnosť. Ako zdôraznil, tento rok sa nedá opozičným poslancom vyprovokovať a oznámil, že Matoviča čaká trestné oznámenie za ohováranie, poškodzovanie mena, šírenie neprávd o Dankovej osobe. "Dnes som pochopil, že pán poslanec, ktorého meno nechcem používať, vôbec nerozumie tomu, čo je armáda SR," uviedol na adresu Matoviča. "Verejne ho vyzývam, nech povie, akou diagnózou trpí, že má modrú knižku. Že nemohol slúžiť v armáde Slovenskej republiky," povedal Danko. Danko preskočil niekoľko hodností Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) vymenoval do hodnosti kapitána v zálohe Andreja Danka rozkazom z 21. septembra 2016. Podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča by sa minister obrany aj predseda parlamentu mali verejne za povýšenie ospravedlniť. "Vyzývame týchto dvoch pánov, aby uznali svoju chybu a verejne sa ospravedlnili, lebo napľuli všetkým statočným vojakom, ktorí si to musia odmakať, do tváre a demoralizujú armádu," povedal vo štvrtok Matovič. Podľa neho sa Danko z desiatnika stal hneď kapitánom, a tak preskočil niekoľko hodností. "V armáde je na takýto postup potrebných 30 až 35 rokov driny, aby sa z desiatnika stal kapitán," zdôraznil Matovič. O tom, že sa šéf parlamentu stal v tichosti armádnym dôstojníkom, informoval Denník N. Ocenenie mal dostať aj za to, že žiadal navýšenie rozpočtu pre armádu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Danko: Na hodnosť kapitán som hrdý, zaslúžim si ju

Smrť vojakov pri Hejciach zanechala jazvu na duši armády

Minister obrany Peter Gajdoš to zdôraznil počas pietnej spomienky na obete havárie vojenského lietadla AN-24, pri ktorej v roku 2006 zahynulo až 42 našich vojakov.BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Obete najväčšej leteckej tragédie v dejinách samostatnej Slovenskej republiky, ktoré v roku 2006 zahynuli pri havárii vojenského lietadla AN-24 neďaleko maďarskej obce Hejce, si vo štvrtok počas pietnej spomienky uctili predstavitelia slovenského aj maďarského rezortu obrany. Lietadlo havarovalo pri návrate z misie z Kosova do Košíc, zahynulo 42 vojakov, prežil iba jediný Martin Farkaš. Minister obrany Peter Gajdoš zdôraznil, že smrť 42 vojakov zanechala trvalú jazvu na duši ozbrojených síl a navždy budú touto tragédiou poznačené. "Nikdy, zvýrazňujem nikdy na našich spolubojovníkov nezabudneme a ich pamiatku si budeme vždy pripomínať, pretože si to zaslúžia," vyhlásil vo štvrtok pri pietnej spomienke šéf rezortu obrany. Gajdoš zároveň poďakoval maďarskému ministrovi obrany Istvánovi Simicskóvi, ako aj starostovi obce Hejce Istvánovi Lévayovi a miestnym obyvateľom za pomoc pri starostlivosti o pietne miesta na mieste tragédie, ako aj pri pamätníku v obci. "Skutočne si vážim vašu pomoc a považujem to za prejav ľudskosti a úprimného partnerstva medzi našimi krajinami," dodal. Minister obrany Maďarska István Simicskó vyjadril Slovensku podporu. "Tí vojaci, ktorí tu položili svoj život, slúžili pre mier. Ich pamiatku si ctia aj Maďari, aj Slováci. Táto tragédia nás spája a núti nás k tomu, aby naše dva národy spolupracovali. Potrebujeme si vzájomne pomáhať, opierať sa jeden o druhého," povedal. Slovenská aj maďarská delegácia si pamiatku vojakov pripomenula aj svätou omšou v miestnom kostole. Informáciu poskytla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Smrť vojakov pri Hejciach zanechala jazvu na duši armády

V Bratislave prepadli banku, po ozbrojencovi pátra polícia

Páchateľ mal v čase prepadu na sebe teplákovú bundu šedo-bielej farby a šedé tepláky. Na hlave mal tmavú čiapku a obuté mal tenisky s červenými pásmi po bokoch.BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Bratislavskí policajti pátrajú po ozbrojenom páchateľovi, ktorý vo štvrtok prepadol pobočku banky na Komárnickej ulici v Bratislave. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa bratislavskej polície Tatiana Kurucová, neznámy asi 35-ročný vysoký a chudý muž s krátkou strelnou zbraňou vošiel do banky krátko pred 15:30 a pod hrozbou streľby žiadal peniaze. Zamestnankyňa pobočky banky mu ich vydala. Páchateľ, ktorý mal na sebe teplákovú bundu šedo-bielej farby a šedé tepláky, si ich vložil do žltočiernej igelitovej tašky a ušiel smerom doľava od pobočky medzi bytovky. Na hlave mal počas prepadu tmavú čiapku, obuté mal tenisky s červenými pásmi po bokoch. Koľko peňazí si z banky odniesol, zatiaľ policajti nezistili. Počas prepadu sa v pobočke nenachádzal žiaden klient, ani sa nikto nezranil. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci zločinu lúpeže. Akékoľvek informácie o páchateľovi či smere jeho úniku môžu občania oznámiť polícii na bezplatnom čísle 158, prípadne osobne na ktoromkoľvek policajnom oddelení. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Bratislave prepadli banku, po ozbrojencovi pátra polícia

Belgičania falšovali doklady pre teroristov, odsúdili ich

Falšovatelia vyrobili podľa belgických médií viac ako 2000 dokumentov, ktoré dodávali do celej Európy.BRUSEL 19. januára (WebNoviny.sk) - Súd v belgickej metropole odsúdil vo štvrtok 14 osôb za falšovanie dokumentov, ktoré využili aj páchatelia teroristických útokov v Paríži z novembra 2015 a v Bruseli z marca minulého roku. Skupina falšovateľov poskytla nepravé dokumenty okrem iného jednému zo samovražedných atentátnikov z Bruselu Najimovi Laachraouimu a komplicovi útočníkov z Paríža Salahovi Abdeslamovi, informovali agentúra Belga a denník Le Soir. Trinásť členov zločineckej skupiny dostalo tresty od troch do ôsmich rokov odňatia slobody, viacerí s odkladom, ďalší obvinený musí vykonať verejnoprospešné práce. Okrem toho im súd udelil peňažné tresty do výšky 60-tisíc eur. Falšovatelia vyrobili podľa belgických médií viac ako 2000 dokumentov, ktoré dodávali do celej Európy. Zákazníkom zabezpečovali okrem iného sfalšované belgické, španielske a dánske doklady totožnosti. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Belgičania falšovali doklady pre teroristov, odsúdili ich

Európska centrálna banky stimuly sťahovať tak ľahko nebude

Šéf ECB konštatoval, že inflačné tlaky v eurozóne zostávajú utlmené. Inflácia v menovej únii v decembri posilnila na 1,1 percenta.FRANKFURT 19. januára (WebNoviny.sk) - Európska centrálna banka (ECB) zďaleka nie je v situácii, v ktorej by plánovala sťahovanie svojho stimulačného programu zameraného na podporu ekonomiky. Povedal to vo štvrtok po zasadaní banky jej šéf Mario Draghi. Predstavitelia banky podľa neho na zasadaní "nediskutovali o redukcii" programu stimulov. Keď ten čas príde, bude potrebná "veľmi hlboká a pozorná analýza", konštatoval. Draghi sa takto vyjadril po tom, ako ECB rozhodla o ponechaní hlavnej úrokovej sadzby na nulovej úrovni a potvrdila aj plán nakupovať vládne a podnikové dlhopisy do konca tohto roka. Šéf ECB konštatoval, že inflačné tlaky v eurozóne "zostávajú utlmené". Inflácia v menovej únii v decembri posilnila na 1,1 percenta, ale išlo predovšetkým o dôsledok zvýšenia cien palív a nespôsobil to rast základného dopytu po tovaroch. Inflácia bez zahrnutia cien palív a cien iných volatilných položiek zostáva uväznená v pásme 0,8 až 0,9 percenta. To je stále hlboko po úrovňou dve percentá, ktorú si ECB želá dosiahnuť. Draghi ďalej uviedol, že je "predčasné" komentovať vyjadrenie novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že dolár je "príliš silný". Pripomenul však záväzky krajín organizácie G20 nedevalvovať svoje meny s cieľom získať obchodné výhody. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Európska centrálna banky stimuly sťahovať tak ľahko nebude

Dahlmeierovej sa splnil sen, v Anterselve skončila prvá

Nemecká lyžiarka Laura Dahlmeierová sa stala víťazkou vytrvalostných pretekov na 15 km na úvod 6. kola Svetového pohára i napriek dvom chybám na strelnici.ANTERSELVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Nemecká biatlonistka Laura Dahlmeierová sa vo štvrtok v talianskej Anterselve stala víťazkou vytrvalostných pretekov na 15 km na úvod 6. kola Svetového pohára. Napriek dvom chybám na strelnici zdolala o 3,8 s druhú Anais Chevalierovú, ktorá nesklopila jeden terčík. Rovnako ako Francúzka si na palebnej čiare počínala domáca Alexia Runggaldierová, s mankom rovných 46 sekúnd obsadila tretie miesto. Česká líderka celkového poradia SP Gabriela Koukalová sa s enormnými šiestimi ranami mimo musela uspokojiť s 24. priečkou, zaostala o 4:02,0 min a prišla o žlté číslo. O čosi lepšie dopadla priebežne druhá z bojov o veľký glóbus a minulý týždeň držiteľka double v nemeckom Ruhpoldingu Kaisa Mäkäräinenová: Fínka so štyrmi trestnými minútami figuruje na 15. mieste vo výsledkovej listine, s Dahlmeierovou prehrala o 2:39,0. Gerekovú zložila chrípka Tesne lepšia zo slovenského tandemu bola 63. Paulína Fialková so siedmimi zaváhaniami a odstupom 7:17,7. Hneď za ňou na 64. priečke skončila Terézia Poliaková so štyrmi minútami k bežeckému času a mankom 7:19,8 min. Anastasia Kuzminová a napokon ani Jana Gereková neštartovali. V piatok o 14.15 h sa začne "individuál" mužov na 20 km. Kuzminovej absencia pre chorobu bola známa už v stredu, vo štvrtok sa k nej na maródke pridala Gereková. "Lekár to zhodnotil ako začínajúcu chrípku. Včera na tréningu som sa už necítila dobre. Našťastie, podchytili sme to včas. Verím, že na nedeľňajšiu štafetu budem môcť nastúpiť," uviedla Gereková pre Biatlon-Info.sk. Vo štvrtok sa všetko dramaticky zmenilo až v záverečnej časti, keďže po tretej streľbe ešte figurovali na medailových pozíciách s nulami Češka Eva Puskarčíková, Ruska Oľga Podčufarovová a Rakúšanka Lisa Theresa Hauserová (Dahlmeierová bola šiesta), napokon obsadili 13., 8. a 10. miesto. Nemka od štvrtej streľby do cieľa urobila na vedúcu Chevalierovú 23,6 sekundy. Malý glóbus má už v hrsti Dahlmeierová sa vďaka aktuálnym dvojciferným výsledkom najväčších konkurentiek posunula z tretej na prvú pozíciu vo Svetovom pohári, po 14 z 26 naplánovaných súperení vedie o 11 bodov pred Koukalovou, Mäkäräinenová zaostáva o ďalších 10 bodov. Nemka pritom vynechala šprint a zákonite aj stíhačku v rámci 4. kola v Oberhofe, dopriala si krátky oddych. Dahlmeierová zároveň v podstate už má istotu malého glóbusu za vytrvalostné preteky: po dvoch z troch totiž má ťažko preklenuteľný náskok 51 bodov pred krajankou Vanessou Hinzovou vďaka maximálnemu možnému počtu 120 bodov. Rozuzlenie príde na rad 15. februára ako súčasť MS v rakúskom Hochfilzene. Len 162 cm vysoká 23-ročná rodáčka z Garmisch-Partenkirchenu Dahlmeierová dosiahla svoj 11. individuálny triumf vo SP, štvrtý tohtosezónny. Okrem terajšieho úspechu a spomenutého "vytrvalostného", ktorý sa zrodil vo švédskom Östersunde, sa presadila aj v šprinte a stíhačke v slovinskej Pokljuke. V Anterselve sa radovala premiérovo v kariére. "Splnil sa môj sen. Je super ´cool´ triumfovať pred takouto diváckou kulisou. Krajšie to vari ani nemôže byť," rozplývala sa Dahlmeierová pred kamerou ZDF. Svetový pohár 2016/2017 v biatlone - 6. kolo - Anterselva (Tal.) - štvrtok: Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 44:48,7 min (2), 2. Anais Chevalierová (Fr.) +3,8 s (1), 3. Alexia Runggaldierová (Tal.) +46,0 (1), 4. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) +55,0 (2), 5. Maren Hammerschmidtová (Nem.) +1:16,2 min (3), 6. Vanessa Hinzová (Nem.) +1:19,1 (3), 7. Monika Hojniszová (Poľ.) +1:37,8 (3), 8. Oľga Podčufarovová (Rus.) +1:39,8 (2), 9. Franziska Hildebrandová (Nem.) +1:45,1 (3), 10. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +1:48,4 (2),... 15. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +2:39,0 (4), 24. Gabriela Koukalová (ČR) +4:02,0 (6), 27. Daria Domračevová (Biel.) +4:21,7 (6), 31. Dorothea Wiererová (Tal.) +4:44,4 (6), 63. Paulína Fialková +7:17,7 (7), 64. Terézia Poliaková (obe SR) +7:19,8 (4) Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 14 z 26 plánovaných pretekov): 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 615 bodov, 2. Gabriela Koukalová (ČR) 604, 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 594, 4. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) 560, 5. Dorothea Wiererová (Tal.) 442, 6. Franziska Hildebrandová (Nem.) 398, 7. Justine Braisazová (Fr.) 380, 8. Eva Puskarčíková (ČR) 373, 9. Anais Chevalierová (Fr.) 370, 10. Tatiana Akimovová (Rus.) 368,... 44. Anastasia Kuzminová 64, 58. Jana Gereková 45, 64. Paulína Fialková (všetky SR) 32 Poradie vo SP vo vytrvalostných pretekoch (po 2 z 3 pretekov): 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 120 bodov, 2. Vanessa Hinzová (Nem.) 69, 3. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 67, 4. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) 65, 5. Justine Braisazová (Fr.) 63, 6. Anais Chevalierová (Fr.) 62, 7. Oľga Podčufarovová (Rus.) 61, 8. Tatiana Akimovová (Rus.) 58, 9. Anais Bescondová (Fr.) 54, 10. Jekaterina Glazyrinová (Rus.) 54 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dahlmeierovej sa splnil sen, v Anterselve skončila prvá

AUTO V ZIME

Zasnežená krajinka, inovať na konároch stromov, snehuliaky pri chodníkoch. Zimná idylka sa však pre mnohých vodičov končí v momente, keď sa potrebujú niekam dostať. Niekoľkominútové oškrabávanie čelného skla často vyjde nazmar, keď následne nedokážu prebrať svoje auto k životu. Kašľúce štartéry a upchaté palivové filtre patria k bežným zimným obrázkom slovenských sídlisk. Na rozhýbanie stuhnutých dieslov existujú rôzne ľudové návody, ich spoločnou črtou však je, že môžu viac uškodiť ako pomôcť. OPTIMÁLNA PRÍPRAVA NA ZLÉ ZIMNÉ PODMIENKY Recept je pritom jednoduchý. Stačí natankovať MaxxMotion Diesel s výdržou až do minus 40 stupňov Celzia (hodnota CFPP podľa normy EN 590) a zima bude opäť krásna. Zimná nafta od OMV je vyvinutá v Rakúsku a prispôsobená alpskému chladu. Okrem toho, že poskytuje optimálne štartovanie, maximalizuje výkon motora a predlžuje jeho životnosť*. Problémy so štartovaním, ľudovo nazývané mrznutie nafty, spôsobuje v skutočnosti jej tuhnutie. Nafta totiž obsahuje niektoré uhľovodíky, ktoré pri nízkej teplote kryštalizujú a upchávajú povrch palivového filtra. Počas zimnej sezóny preto treba kvalite paliva venovať mimoriadnu pozornosť. Hodnotu bodu filtrovateľnosti za studena síce pre jednotlivé obdobia určujú normy, laboratórne podmienky a skutočný stav sa však môžu líšiť. Aby bol motor v dobrej kondícii a zvládol aj najdrsnejšie zimné podmienky, je vhodné tankovať kvalitnú a osvedčenú naftu. MaxxMotion Diesel má bod filtrovateľnosti za studena pri mínus štyridsiatke, takže vodičom na Slovensku poskytne dostatočnú rezervu aj počas arktickej zimy. Vodiči, ktorí majú v nádrži OMV MaxxMotion Diesel však okrem optimálnej prípravy na zimu majú o dôvod na úsmev viac. Každý, kto načerpá na jedno tankovanie aspoň 30 litrov, môže získať jednu z tisícok okamžitých výhier – od poukazov na kvalitný umývací program, cez vodu do ostrekovačov, škrabky na ľad až po hlavnú cenu. Tou je tankovanie na 3 roky zadarmo v celkovej hodnote 4500 eur. *-40 °C je hodnota CFPP podľa normy EN 590. Výhody a účinky paliva sú ovplyvnené aj vozidlom, správaním vodiča a technickým stavom motora a sú založené na porovnaní s palivom, ktoré spĺňa miestne minimálne požiadavky normy EN 590. Okrem problémov so štartovaním je ďalšou "obľúbenou" činnosťou vodičov odstraňovanie ľadu z čelného skla pred jazdou, prípadne odstavovanie auta a manuálne čistenie zamŕzajúceho výhľadu. Aj na to však existuje riešenie. Čistiaca zmes OMV CARISTAL chráni proti mrazu a garantuje optimálne čistenie bez šmúh. Bez námahy dokáže odstrániť primrznuté šmuhy, prach, hmyz, ako aj zvyšky oleja a silikónu. Špeciálne prísady spomaľujú vytváranie ľadu na okne a udržujú trysky ostrekovačov vo funkčnom stave. OMV CARISTAL navyše neobsahuje toxický metanol a nepoškodzuje lak, chróm, gumu ani plasty. Aj vďaka tomu získal ocenenie najvyššej kvality od rakúskeho Zväzu pre informovanie spotrebiteľov. K dispozícii je už ako hotová zmes pre teploty do mínus 30 stupňov Celzia i ako koncentrát do -60 stupňov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo AUTO V ZIME

Za pokus o vraždu manželky dostal dôchodca jedenásť rokov

Dôchodca Ondrej N. z Kokavy nad Rimavicou sa priznal k pokusu vraždy svojej 26-ročnej manželky Ireny.BANSKÁ BYSTRICA 19. januára (WebNoviny.sk) - Trest jedenásť rokov odňatia slobody za pokus vraždy 26-ročnej manželky Ireny vymeral vo štvrtok senát Okresného súdu v Banskej Bystrici 69-ročnému Ondrejovi N. z Kokavy nad Rimavicou v okrese Poltár. Dôchodca sa priznal, že mladej manželke po hádke a spoločnom popíjaní alkoholu kuchynskými nožmi spôsobil život ohrozujúce zranenia a prežila iba vďaka rýchlej lekárskej pomoci. Rozsudok nie je právoplatný. Vražedný konflikt sa odohral okolo poludnia 19. mája minulého roku v kuchyni rodinného domu. Muž i jeho mladá žena boli v ťažkom stupni opitosti. Dôchodca zasadil žene deväť bodných a bodnorezných rán, pričom zasiahol i pľúca. Po čine odišiel s plačom k susedom, že si zabil ženu, aby zavolali sanitku. Dôchodca pre problémy s bedrovými kĺbmi sa pohybuje len za pomoci bariel a je možné, že žena by bola ušla, keby nebola opitá. Spätným prepočtom znalci zistili u útočníka požitie najmenej 2,8 promile a u ženy takmer päť promile alkoholu. Irena, ktorú volali Saša, bola treťou manželkou dôchodcu. S prvou ženou sa Ondrej rozviedol, druhá mu zomrela. S Irenou, ktorú poznal od detstva, pretože bola z rodiny jeho druhej manželky, žili ako manželia tri roky. Obaja holdovali alkoholu, pričom Ondrej bol na ňom až chorobne závislý a dlhoročné pitie sa podpísalo aj na jeho psychike. V čase útoku nebol duševne chorý, ale ovplyvnený alkoholom a konal v silnom vystupňovanom afekte voči žene. Podľa vyjadrenia dôchodcu žena ho finančne zneužívala, vodila si do domu svojich kamarátov, s ktorými on nesúhlasil. Znalci z odboru psychiatrie a psychológie zistili, že od začiatku bol ich vzťah problematický a Ondrej sa chcel s Irenou rozviesť. Podľa Ondrejovho obhajcu napadnutá významne prispela svojím správaním ku konaniu staršieho partnera, jeho fyzickej i psychickej degradácii. Senát pri určovaní výšky trestu zohľadnil dôchodcovo priznanie, jeho vek, vysoký stupeň opitosti i podiel napadnutej ženy na tragédii. Na odporúčanie znalcov sa Ondrej musí podrobiť aj psychiatrickému liečeniu. Dôchodca v záverečnej reči povedal, že ľutuje, čo sa stalo a po vyhlásení rozsudku poďakoval sudcovi za nižší trest, pretože mu hrozilo 20 až 25 rokov. Dodal, že chcel zomrieť na slobode, ale stane sa tak asi vo väzení. Jeho manželka Irena na pojednávaní bola, ale rozsudok si neprišla vypočuť. Rozsudok nie je právoplatný, hoci dôchodca sa odvolania vzdal. Prokurátor, ktorý navrhoval uložiť trest v rozpätí 13 až 15 rokov, sa vyjadrí zákonnej 15-dňovej lehote. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Za pokus o vraždu manželky dostal dôchodca jedenásť rokov

Autobus sa čelne zrazil s osobným autom, zasahoval vrtuľník

Pri nehode sa niekoľko osôb zranilo, privolali aj záchranársky vrtuľník.TREBATICE 19. januára (WebNoviny.sk) – Pri čelnej zrážke autobusu a osobného auta v Trebaticiach v okrese Piešťany sa dve osoby ťažko zranili, ďalších sedem má ľahké zranenia. Ťažko zranený bol vodič osobného auta a jeden cestujúci z linkového autobusu. Agentúru SITA o tom z miesta nehody informoval okresný riaditeľ hasičov v Piešťanoch Peter Galbo. Jednu osobu s ťažkým zranením prepravil do nemocnice záchranársky vrtuľník, ďalších zranených sanitky. Nehoda sa stala dnes popoludní. Vodič osobného auta zostal vo vozidle zakliesnený, vyslobodzovať ho museli pomocou hydraulického náradia hasiči. ,,Polícia cestu uzatvorila, riadi premávku a robí prvotné úkony na mieste," povedala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Autobus sa čelne zrazil s osobným autom, zasahoval vrtuľník

Učiteľka rozprávala žiakom, že Islamský štát sú dobrí ľudia

Nemenovaná žena je vypočúvaná na policajnej stanici v hlavnom meste Tirana.TIRANA 19. januára (WebNoviny.sk) - Učiteľku v Albánsku zatkla polícia po tom, ako v škole verejne vyjadrovala podporu džihádistickej skupiny Islamský štát (IS). Oznámila to vo štvrtok polícia s tým, že nemenovaná žena je vypočúvaná na policajnej stanici v hlavnom meste Tirana príslušníkmi protiteroristickej jednotky. Súkromná televízna stanica TVKlan odvysielala v stredu reportáž o učiteľke na moslimskej škole v meste Shkodra ležiacom asi 120 kilometrov severne od Tirany, ktorá svojim žiakom povedala, že IS "sú dobrí ľudia, ale štát s nimi chce bojovať". Približne dve tretiny z troch miliónov obyvateľov Albánska sú islamského vierovyznania. Väčšina náboženských vodcov vyzvala veriacich, aby sa nepridávali k povstaleckých skupinám v Sýrii a Iraku. Napriek tomu sa predpokladá, že mnoho Albáncov tieto odporúčania neuposlúchlo a vstúpilo do IS. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Učiteľka rozprávala žiakom, že Islamský štát sú dobrí ľudia

MS v hokeji 2021 by mohli byť v Bielorusku a Lotyšsku

Riga naposledy hostila svetový šampionát v roku 2006, Minsk o osem rokov neskôr.BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Bielorusko a Lotyšsko majú záujem spolu organizovať seniorské hokejové majstrovstvá sveta v roku 2021. Obe krajiny podali podklady ku kandidatúre ešte 10. januára. O tom, či táto iniciatíva uspeje, rozhodne Medzinárodné hokejová federácia (IIHF) 19. mája na svojom zasadnutí v nemeckom Kolíne počas MS 2017. Zápasy by sa konali v Rige a Minsku. Hlavné mesto Lotyšska naposledy hostilo svetový šampionát v roku 2006, Bielorusi v roku 2014. Ako vo štvrtok informoval šéf Bieloruskej hokejovej federácie (FHRB) Igor Račkovskij, vyvrcholenie turnaja, teda semifinále a finále, by sa konalo v Minsku. Všetky seniorské svetové šampionáty až do roku 2020 sú už pridelené. V máji 2017 budú svetovú elitu hostiť Kolín a Paríž, budúci rok sa najlepšie tímy predstavia v dánskych mestách Kodaň a Herning. V roku 2019 sa šampionát uskutoční v Bratislave a Košiciach, o rok neskôr potom vo švajčiarskych mestách Zürich a Lausanne. Informáciu priniesol bieloruský portál Pressball. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo MS v hokeji 2021 by mohli byť v Bielorusku a Lotyšsku

Bývalý šéf Volkswagenu popiera, že vedel o falšovaní emisií

Martin Winterkorn pred vyšetrovacím výborom nemeckého parlamentu uviedol, že sa sám seba pýta, či mu unikli signály alebo im neporozumel. Dodal však, že nikdy nemal dojem, že ľudia sa stránia otvorenému rozprávaniu sa s ním.BERLÍN 19. januára (WebNoviny.sk) - Bývalý generálny riaditeľ Volkswagenu Martin Winterkorn pred vyšetrovacím výborom nemeckého parlamentu poprel, že mal dôverné informácie o tom, že firma falšuje emisné testy dieselových motorov. Výboru parlamentu v úvodnom vyhlásení vo štvrtok povedal, že "to nie je tak", že by vedel o škandále skôr, ako sa pôvodne myslelo. "Samozrejme pýtam sa sám seba, či mi unikli signály, alebo som im neporozumel," dodal. S odvolaním sa na prebiehajúce vyšetrovanie však neupresnil, o aké signály išlo. Winterkorn povedal, že nebude hovoriť o podrobnostiach, ktoré sú predmetom vyšetrovania prokuratúry v Braunschweigu. Pred poslancami konštatoval, že si cení "otvorený rozhovor". "Nikdy som nemal dojem, že by sa ľudia stránili otvoreného rozprávania sa so mnou," uviedol. Winterkorn z funkcie odstúpil v septembri 2015, niekoľko dní po tom, ako sa v USA objavili správy, že Volkswagen používal softvér manipulujúci emisné kontroly. Volkswagen vo svojich dieselových motoroch inštaloval softvér, ktorý aktivoval kontroly znečistenia počas testov, ale vypínal ich v reálnej cestnej premávke. Vyšetrovací výbor nemeckého parlamentu vytvorili v júli minulého roka. Jeho úlohou je preskúmať, či nemecká vláda vedela o tom, že emisie vozidiel na cestách sa odlišujú od emisií pri testoch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bývalý šéf Volkswagenu popiera, že vedel o falšovaní emisií

Video: V Teheráne spadla výšková budova, zahynulo 30 hasičov

Požiar v budove postavenej začiatkom 60. rokov minulého storočia vypukol ráno okolo 08.00 h, jeho príčina však nie je zatiaľ známa. TEHERÁN 19. januára (WebNoviny.sk) - Pri zrútení horiacej ikonickej výškovej budovy Plasco v iránskej metropole Teherán zahynulo vo štvrtok najmenej 30 hasičov. Informovala o tom iránska štátna televízia Press TV bez uvedenia zdroja. Budova so 17 poschodiami bola pripojená k mnohoposchodovému nákupnému centru s átriom a do tyrkysova sfarbenými fontánami. Zranenia utrpelo pri požiari a následnom zrútení stavby celkovo 75 ľudí - 30 civilistov a 45 hasičov, uviedla agentúra AP. Požiar v budove postavenej začiatkom 60. rokov minulého storočia vypukol ráno okolo 08.00 h, jeho príčina však nie je zatiaľ známa. V čase výstavby bola najvyššia v meste Budovu dal postaviť iránsky židovský podnikateľ Habib Elghanian a nazval ju podľa svojej firmy vyrábajúcej plasty. V čase výstavby bola najvyššou budovou v meste. Podnikateľa súdili pre obvinenia vrátane špionáže a popravili ho niekoľko mesiacov po Islamskej revolúcii v roku 1979, keď sa dostal k moci súčasný režim. Táto situácia prinútila mnohých príslušníkov židovskej komunity v Iráne ujsť z krajiny. Horiaca výšková budova v Teheráne sa zrútila práve v čase, keď proti plameňom bojovalo množstvo hasičov. Podľa televízie Press TV zostali pod troskami uviaznutí mnohí ľudia. Polícia v okolí tejto 17-poschodovej stavby, ktorá patrila medzi prvé výškové budovy v iránskom hlavnom meste, zablokovala ulice. Hovorca protipožiarneho zboru Džalál Málekí povedal pre štátnu televíziu, že na požiar hlásený okolo 08.00 h zareagovalo desať hasičských staníc. Plamene dostali pod kontrolu, budova ale spadla Plamene síce hasiči dostali po niekoľkých hodinách pod kontrolu, ale budova sa následne zrútila, čo trvalo iba pár sekúnd. Zrútenie dokonca vysielala naživo televízia, ktorá priniesla aj interview s novinárom na mieste nešťastia. Televízia priniesla tiež zábery, ako sa zrútila najprv časť budovy a nebezpečne sa zosunula do blízkosti hasiča, stojaceho na rebríku a striekajúceho vodu na oheň. Nad miestom sa vznášal hustý dym a okolostojaci ľudia od žiaľu nariekali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V Teheráne spadla výšková budova, zahynulo 30 hasičov

V Cannes vylúpili klenotníctvo, vzali šperky za 15 miliónov

Muž maskovaný len slnečnými okuliarmi následne pod hrozbou použitia zbrane donútil personál, aby mu vydal šperky vystavené vo výklade i vo vitrínach vnútri obchodu.CANNES 19. januára (WebNoviny.sk) - Šperky v hodnote približne 15 miliónov eur ukradol neznámy páchateľ z luxusného klenotníctva Harry Winston v juhofrancúzskom letovisku Cannes. Krádež sa odohrala v stredu krátko pred poludním. Jej páchateľ bol vyzbrojený strelnou zbraňou a ručným granátom. V klenotníctve na triede La Croisette sa najprv vydával za zákazníka, ktorý si chce v mene inej osoby pozrieť diamantové šperky. Predavačke sa zdal byť podozrivý, preto mu ponúkla len katalóg. Muž maskovaný len slnečnými okuliarmi následne pod hrozbou použitia zbrane donútil personál, aby mu vydal šperky vystavené vo výklade i vo vitrínach vnútri obchodu. Celá akcia trvala veľmi krátko - podľa svedkov maximálne osem minút - a zaobišla sa bez zranení. Páchateľ z miesta činu ušiel, informoval námestník prokurátora pre kraj Grasse, Alain Guimbard. Prípad vyšetruje polícia a prokuratúra v Nice. Cenou ukradnutých šperkov sa táto lúpež radí k najväčším podobným prípadom spáchaným v posledných rokoch vo Francúzsku. Doteraz zrejme najzávažnejšou bola krádež z júla roku 2013, keď boli z dočasnej súkromnej výstavy v hoteli Carlton, ktorý sa nachádza tiež na La Croisette, ukradnuté šperky za 103 miliónov eur. Do dnešného dňa sa nenašiel ani páchateľ tohto činu, ani šperky ukradnuté paradoxne z hotela, kde režisér Alfred Hitchcock v roku 1955 nakrúcal film Chyťte zlodeja. Klenotníctvo Harry Winston sídli v New Yorku a je povestné tým, že požičiava šperky herečkám zúčastňujúcim sa na slávnostnom odovzdávaní cien Oscar, ktoré udeľuje americká Akadémia filmových umení a vied. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Cannes vylúpili klenotníctvo, vzali šperky za 15 miliónov

Akustický koncert Katky Knechtovej v DK Zrkadlový háj

Katarína Knechtová nadväzuje na svoj predchádzajúci úspešný rok a úspešné turné. Šarmantná speváčka vás pozýva na svoj akustický koncert do DK Zrkadlový háj. Rok 2016 bol z pohľadu speváčky a hudobníčky Kataríny Knechtovej mimoriadne silný. Nielenže sa predstavila ako jeden z hlavných hostí na koncertoch svojej bývalej domovskej kapely IMT Smile, ale pripomenula si aj dvadsiate výročie ich spoločného singlu Nepoznám a pretavila spoluprácu s Cigánskymi Diablami a stočlenným budapeštianskym orchestrom. Okrem toho vydala album svojich najobľúbenejších piesní. Doska Premeny nie je klasickou "bestofkou", ale Katkine obľúbené piesne sú nanovo postavené v symfonických aranžmánoch. Obsahuje hity ako Muoj Bože, Spomaľ či Slnečná balada. Vyšiel v októbri a Katarína Knechtová k nemu predstavila aj nový singel FEA, ku ktorému vznikol videoklip nakrútený v New Yorku. V meste, ktoré nikde nespí, a v jeho susednom New Jersey Katka odohrala dva koncerty. Turné na podporu albumu pokračovalo v siedmich slovenských mestách a jeho záverečnou bodkou bude akustický koncert v priestoroch DK Zrkadlový háj. Vstupenky v predaji siete ticketportal a v pokladniach KZP: DK Zrkadlový háj a DK Lúky. Informácie o koncerte: Katarína Knechtová / DK ZRKADLOVÝ HÁJ / 16.02.2017 / 19:00 / 15 € Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Akustický koncert Katky Knechtovej v DK Zrkadlový háj

Opozícia by chcela odvolať šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka

Predseda NR SR Andrej Danko avizoval zmeny v regulačnom zákone. BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - V parlamente čoraz častejšie zaznievajú slová o potrebe odvolať predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka. K už niekoľkoročným kritikom šéfa regulačného úradu, k strane SaS, sa po problémoch s nastavením nových distribučných taríf pri cenách elektriny a plynu pridala aj strana OĽaNO, nezaradený poslanec Zsolt Simon a mimoparlamentná strana KDH. "Keďže premiér Robert Fico tvrdí, že nestrpí diletantov, tak ho vyzývame, aby okamžite odvolal predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka. Robert Fico kedysi označil za veľký vzor svojej vlády Juraja Jánošíka. Ťažko povedať, či si jeho vláda vzala za vzor fakt, že Jánošík bol zbojník, alebo to, že bohatým bral a chudobným dával," uviedol líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého je vláda plne zodpovedná za chod regulačného úradu, keďže navrhla väčšinu členov Regulačnej rady pôsobiacej na ÚRSO. Odporúčame: Zmenia sa ceny energií? Žiga nechce robiť na ľudí ´bububu´ Podľa nezaradeného poslanca Zsolta Simona v stredu po rokovaní vlády samotný premiér priznal pochybenie predsedu regulačného úradu. "Nominant strany (Smer-SD - pozn. red.) by mal po takýchto zlyhaniach odstúpiť a nie viesť ďalej regulačný úrad," myslí si Simon. Aj mimoparlamentná strana KDH je presvedčená, že regulátor pri cenových rozhodnutiach o tarife za distribúciu plynu a elektriny pochybil. "Malo to dopad na neprijateľné zvýšenie platieb za energie. Za toto neprofesionálne a neetické zlyhanie regulačný úrad nesie zodpovednosť, jeho predsedu Jozefa Holjenčíka preto vyzývame, aby odstúpil z tejto funkcie," povedal podpredseda KDH Pavol Zajac. Regulačný úrad kritizoval aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Ten síce nežiadal odvolanie šéfa regulačného úradu, ale nepriamo ho obvinil, že podľahol lobizmu silného energetického hráča na Slovensku. Šéf koaličnej strany SNS však pripustil zmeny v zákone o regulácii v sieťových odvetviach. "Na najbližších možných schôdzach parlamentu poslanci koalície navrhnú rozšírený počet účastníkov v správnom konaní. Myslím si, že ak úrad vydáva rozhodnutie, mal by štát ako dotknutý účastník tohto konania figurovať. Je sa treba zamyslieť nad mocou, ktorou disponuje predseda regulačného úradu," konštatoval v stredu Danko. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Opozícia by chcela odvolať šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka

FEBRUÁROVÉ MUSIC CLUBY

Pesničkársky a gitarový večer, sláčikové a perkusívne tirády . Po krátkej vianočnej prestávke nabehli Music Cluby v novom roku opäť do rýchleho tempa. Po januárovom oťukávaní pokračujeme ozaj pestro: s pesničkárskym večerom, krstom albumu popredného slovenského gitaristu, bubnovačkou a platformou 3x instruments, tentokrát zameranou na husle. Intímny charakter DK Lúky oceňujú už desaťročia rôzni folkoví bardi. Pesničkársky večer predstaví dve generačné osobnosti a jednu formáciu. Miroslava Šmilňáka, alias Miro Jilo, petržalské publikum už pozná z jeho pôsobenia na akcii Petržalská baretka. Tam zaujal krátkymi pesničkami a tzv. fotrovským folkom. Na Lúkach teraz predstaví svoju vážnejšiu tvár s prekračovaním hraníc rôznych žánrov s akcentom na gospelovú tvorbu. Žánrovo pracuje aj skupina Mysami, ktorá prepája folk s latinsko-americkými rytmami a rockovými prvkami. Ich rozmanitá tvorba sa dostala na stránky našich popredných denníkov. Hudobný publicista vynachválili prácu s dynamikou, vokálmi a textami s dôkladnými pointami. Do tretice sa predstaví skúsený matador folkovej scény Peter Janků – publicista, scénograf, výtvarník a najsociálnejšie orientovaný pesničkár na Slovensku. V jeho košatých hudobných príbehoch sa odráža skúsenosť, charizma a rozhľadenosť. Informácie: MIRO JILO; PETER JANKŮ; MYSAMI / DK Lúky / 03.02. 2017 / 19:00 / 3 € Peter Bulík sám seba definuje ako celoživotného samouka hrajúceho na gitare. Intuíciou a sebazdokonaľovaním sa stal dôležitou súčasťou bratislavskej hudobnej scény. Za svoju najväčšiu výhodu považuje všestrannosť: "Od mojich štrnástich nehrávam iba v jednej kapele a myslím že hranie viacerých žánrov je odrazom môjho odvekého záujmu o hudbu ako takú a nešpecifikovať sa iba na jeden žáner." Objavuje sa nielen po boku rockových muzikantov ako napr. Marián Greksa, ale siahla po ňom aj hiphopová (Kali, Miky Mora, Čistychov atď.) a world music scéna (La3no Cubano). Peter Bulík pokrstí na koncerte v DK Lúky svoj nový sólový album. Informácie: PETER BULÍK / DK Lúky / 10.02. 2017 / 19:30 / 3 € V novom roku budeme potrebovať čo najviac energie na zdolávanie nových výziev v osobnom i pracovnom živote. Príďte si vybiť tú zlú a načerpať tú tvorivú. Tri perkusívne zoskupenia Maribondo, Drumstas a Bubnovačka Orchestra prepoja rytmy sveta z orientu, Balkánu, Afriky a Latinskej Ameriky s rôznymi hudobnými žánrami. Na workshope určenom pre laikov aj skúsených hudobníkov získate schopnosť pracovať v tíme, získate bubenícky feeling a skupinový groove a hlbšie preniknete do sveta rytmov. Informácie: DRUMSTAS; MARIBONDO + BUBNOVAČKA ORCHESTRA / DK Lúky / 17.02. 2017 / 19:30 h / 4 € predpredaj / 6 € v deň podujatia Záver mesiaca sa bude niesť v platforme 3x instruments – venovanej kráľovskému nástroju – husliam. Trojica interpretov ukáže ich prednosti a ako sa dá s nimi pracovať v oblasti melódie, ale i rytmu. Svoje práce predstavia Peter Vojtík, folklorista a akademik momentálne hosťujúci v orchestri Slovenského národného divadla, predstaviteľ mladej generácie talentovaných českých huslistov Adam Novák a Ján Kružliak, ktorého dôverne pozná bratislavská klubová scéna z účinkovania v skupine La3no Cubano a mnohých ďalších formácií. Informácie: 3x instruments - VIOLINS PETR VOJTÍK; ADAM NOVÁK; JÁN KRUŽLIAK ML. / DK Lúky / 24.02. 2017 / 19:30 / 3 € Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo FEBRUÁROVÉ MUSIC CLUBY

Recept dňa

Cibuľový koláč

Cesto:
300 g hladkej múky
½ ČL soli
12 g droždia
7 – 8 PL mlieka
kryštálový cukor
50 g tuku

Plnka:
1,2 kg cibule
200 g anglickej slaniny
2 PL rasce
500 ml kyslej smotany
250 g nastrúhaného syra
mleté biele a čierne korenie
soľ

Cesto: Múku preosejte, premiešajte so soľou, pridajte kvások pripravený z trocha mlieka, droždia a štipky cukru. Primiešajte zmäknutý tuk, vypracujte hladké cesto a dajte ho do tepla vykysnúť. Vykysnuté cesto rozvaľkajte a uložíte na pripravený plech.
Plnka: Cibuľu očistite a pokrájajte na kolieska. Slaninu pokrájajte na kocky, opražte, pridajte kolieska cibule, osoľte a duste 10 minút. Zmes rozložte na cesto a posypte rascou. Smotanu ochuťte soľou, korením a dobre rozmiešajte. Vylejte na vrstvu cibule a celú plochu posypte strúhaným syrom. Vložte do vyhriatej rúry a upečte. ( v elektrickej rúre pri 180 °C, v teplovzdušnej rúre pri 160 °C, v plynovej rúre pri stupni 3)

Dobrá rada

V tvojej izbe zhasne sviečka

a únava sadne ti na viečka,vtedy ako anjel k tebe priletím na vlásky ťa pohladím nakloním sa máličko a pobozkám ťa na líčko...

Stavebník

Požiarna bezpečnosť v bytových domoch a skryté hrozby

Požiarna bezpečnosť je jedným zo základných požiadaviek kladených na stavbu, respektíve na jej zhotovenie či rekonštrukciu. Pod pojmom požiarna bezpečnosť stavby je nutné si predstaviť súbor faktorov, ktorých výsledkom je bezpečnosť osôb, a ďalej prevedenie stavebných konštrukcií vrátane technických a technologických zariadení objektu vzdorujúcich ohňu po dobu určenú v závislosti na požiarnom riziku.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Šahy-Dolné Semerovce, Horné Semerovce, Horné Turovce, Horné Semerovce, Hrkovce, Ipeľské Predmostie, Preseľany nad Ipľom, Slatina, Tupá, Veľké Turovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang