sahy.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Šahy

Svet

Belgická polícia uskutočnila po útoku v Bruseli razie, zatkla štyroch možných spolupáchateľov

BRUSEL 22. júna (WebNoviny.sk) - Belgická polícia vo štvrtok informovala o zatknutí štyroch osôb v súvislosti s utorkovým útokom na bruselskej železničnej stanici. Štyroch ľudí podozrivých z možného spolupáchateľstva či napomáhania útočníkovi zatkli pri viacerých raziách v mestských častiach Molenbeek, Anderlecht a Koekelberg. Z Molenbeeku pochádzal aj samotný útočník. Táto mestská časť je vo všeobecnosti považovaná za semenište stúpencov džihádu a strojcov teroristických útokov na európskej pôde. Odporúčame:Útočník na bruselskej stanici mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince Páchateľom utorňajšieho pokusu o útok na bruselskej železničnej stanici Central, jednom z troch hlavných nádraží v belgickej metropole, bol 36-ročný Maročan žijúci v bruselskej štvrti Molenbeek, v hľadáčiku bezpečnostných služieb nebol. Na železničnej stanici chcel odpáliť ruksak, v ktorom mal kanistre naplnené benzínom a klince, zámer sa mu však nepodaril. Spôsobil len menší výbuch a upriamil ním na seba pozornosť príslušníkov bezpečnostných služieb, ktorí ho zneškodnili. Podľa federálneho prokurátora Erica Van der Sypta útočník ešte v poslednej chvíli bežal k vojakovi a kričal "Allahu Akbar". Zobraziť fotogalériu k článku:V Bruseli evakuovali námestie a stanicu, bolo počuť streľbu a výbuchy Viac k témam: Belgicko, Brusel, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Belgická polícia uskutočnila po útoku v Bruseli razie, zatkla štyroch možných spolupáchateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Belgická polícia uskutočnila po útoku v Bruseli razie, zatkla štyroch možných spolupáchateľov

Rozsiahly požiar v Portugalsku je už pod kontrolu, o život prišlo 64 ľudí

LISABON 22. júna (WebNoviny.sk) - Hasičom sa podarilo dostať pod kontrolu požiar v portugalskej oblasti Góis, vzdialenej približne 150 kilometrov severne od Lisabonu. Podľa Úradu civilnej ochrany požiar v oblasti Pedrógao Grande úspešne zdolali už v stredu. Na oboch miestach ostávajú preventívne stovky hasičov. Odporúčame:Video: Požiar v Portugalsku sa stále nedarí skrotiť, hasičom v práci bráni hustý dym Podľa úradov oheň spálil približne 40-tisíc hektárov lesného porastu. Požiar, s ktorým niekoľko dní bojovalo viac ako dvetisíc hasičov a vyše dvadsať lietadiel, pripravil o život 64 ľudí. Viac k témam: lesný požiar v Portugalsku, Portugalsko, požiarZdroj: Webnoviny.sk - Rozsiahly požiar v Portugalsku je už pod kontrolu, o život prišlo 64 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rozsiahly požiar v Portugalsku je už pod kontrolu, o život prišlo 64 ľudí

Francúzsko sa už nebude usilovať o odchod sýrskeho prezidenta al-Asada, vyhlásil Macron

PARÍŽ 22. júna (WebNoviny.sk) - Francúzsko sa už nebude usilovať o odchod prezidenta Baššára al-Asada z čela Sýrie, vyhlásil jeho francúzsky náprotivok Emmanuel Macron. Vyjadril sa tak počas rozhovoru pre osem európskych denníkov, v ktorom uviedol, že chce na riešení občianskej vojny v Sýrii viac spolupracovať s Ruskom. Zahraničné mocnosti sa podľa neho až príliš zameriavajú na al-Asada ako na človeka. Odporúčame:Ešte stále si môžete brexit rozmyslieť, povedal Macron Mayovej "Neoznačil som odchod Baššára al-Asada za nevyhnutnú podmienku pre všetko, lebo mi nikto neukázal oprávneného nástupcu," vyjadril sa Macron, ktorého predchodcovia patrili medzi najväčších oponentov sýrskeho prezidenta. Macron však zároveň varoval Sýriu, že ak vláda použije chemické zbrane, Francúzsko na ňu zaútočí. Francúzske letectvo už v krajine zasahuje proti extrémistom z radikálnej militantnej skupiny Islamský štát. Viac k témam: Baššár al-Asad, Emmanuel Macron, Francúzsko, SýriaZdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko sa už nebude usilovať o odchod sýrskeho prezidenta al-Asada, vyhlásil Macron © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzsko sa už nebude usilovať o odchod sýrskeho prezidenta al-Asada, vyhlásil Macron

Tajné služby USA majú dôkazy, že Rusko ovplyvnilo voľby v 21 amerických štátoch

WASHINGTON 22. júna (WebNoviny.sk) - Rusko zaútočilo vlani počas volieb na hlasovacie systémy v 21 štátoch USA. V stredu to Senátnemu výboru pre tajné služby povedala Jeanette Manfra z Ministerstva vnútornej bezpečnosti, ktorá ale pre dohodu o mlčanlivosti odmietla vymenovať, o ktoré štáty konkrétne išlo. Majú dôkazy o útokoch "Máme dôkazy o tom, že zaútočili na hlasovacie systémy v 21 štátoch," uviedla námestníčka sekretariátu pre kybernetickú ochranu. Dodala tiež, že nič nedokazuje, že by počas kyberútokov niekto zmenil hlasovacie lístky. Ako informuje BBC, vyjadrila sa, že ministerstvo má dôveru k hlasovacím systémom v krajine, pretože sú odolné. Odporúčame:Nové sankcie proti Rusku poškodia vzťahy so Spojenými štátmi, hovorí Putin Na vyjadrenia Manfry reagoval počas stredajšieho stretnutia demokratický senátor Mark Warner, ktorý tvrdí, že krajina nie je bezpečnou, keď nie je známe, ktoré štáty utrpeli hackerské útoky. Svoje obavy vyjadril aj republikánsky senátor Marco Rubio, ktorý tiež uviedol, že je dôležité, aby Američania vedeli ako fungujú ich volebné systémy a aby sa im takéto informácie počas vyšetrovania dostávali v reálnom čase. Útoky potvrdili aj dva štáty Tvrdenia námestníčky potvrdili už skoršiu výpoveď Samuela Lilesa, ktorý je na ministerstve riaditeľom oddelenia kybernetiky. Ten sa vyjadril, že ministerstvo zaznamenalo hackerské aktivity vlani na jar a v lete a neskôr dostalo správy o sondovaní hlasovacích systémov. Ako však dodal, ani jeden z týchto systémov neskôr nezapojili do hlasovania. Hackerské útoky na hlasovacie systémy vlani potvrdili štáty Arizona a Illinois. Americké tajné služby predpokladajú, že Moskva sa zaplietla do volieb, aby pomohla Donaldovi Trumpovi vyhrať. Kremeľ takéto tvrdenia opakovane odmieta a americký prezident obvinenia zo spolupráce s Ruskom označil za falošné správy. Senátny výbor pre tajné služby toto údajné zapojenie Kremľa do amerických prezidentských volieb prešetruje. Viac k témam: Donald Trump, prezidentské voľby v USA, Rusko, USA, Vladimir PutinZdroj: Webnoviny.sk - Tajné služby USA majú dôkazy, že Rusko ovplyvnilo voľby v 21 amerických štátoch © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tajné služby USA majú dôkazy, že Rusko ovplyvnilo voľby v 21 amerických štátoch

Podľa Trumpa dozrel čas na “nové pravidlá”, imigrantom chce sťažiť prístup k sociálnym dávkam

CEDAR RAPIDS 22. júna (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump predloží návrh zákona, ktorý má imigrantom počas prvých piatich rokov pobytu zablokovať prístup k sociálnym dávkam. Ako uviedol v stredu na zhromaždení v štáte Iowa, dozrel čas na „nové imigračné pravidlá“. Znamená to, že žiadatelia o vstup do krajiny budú musieť preukázať finančnú nezávislosť a v období najmenej piatich rokov nebudú mať prístup k sociálnym dávkam. Legislatívu v tomto zmysle administratíva pripraví „veľmi skoro“, povedal Trump. Odporúčame:Trump chce znova sprísniť reštrikcie voči Kube, spoluprácu Obamu s krajinou označil za zlú Agentúra AP upozorňuje, že nie je jasné, aké by mali ohlasované kroky dopad na súčasnú situáciu. Zákony už totiž väčšine cudzincov prichádzajúcich do krajiny na základe imigračných víz počas prvých piatich rokov zakazujú prístup k dávkam z federálnych programov, akými sú systém sociálneho zabezpečenia alebo potravinových poukážok. O prístupe k dávkam z lokálnych programov zvyčajne rozhodujú vlády jednotlivých štátov. Cudzinci bez imigračných víz a osoby s nejasným právnym postavením vo všeobecnosti nemôžu čerpať pomoc z týchto programov, uzatvára agentúra AP. Viac k témam: Donald Trump, imigranti, USAZdroj: Webnoviny.sk - Podľa Trumpa dozrel čas na nové pravidlá , imigrantom chce sťažiť prístup k sociálnym dávkam © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Podľa Trumpa dozrel čas na “nové pravidlá”, imigrantom chce sťažiť prístup k sociálnym dávkam

Islamský štát zničil mešitu al-Núrí a jej ikonický šikmý minaret al-Chadba

ARBÍL 22. júna (WebNoviny.sk) - Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) v stredu zničila mosulskú mešitu al-Núrí a jej ikonický šikmý minaret al-Chadba. Bojovníci vnútri budov odpálili nálože, informoval iracký minister obrany. Odporúčame:Začal posledný veľký boj o Mosul, civilisti musia opustiť mesto cez bezpečné priechody Iracký premiér Hajdar Abádí sa vo štvrtok prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyjadril, že tým militanti uznali, že prehrávajú boj o druhé najväčšie mesto v Iraku. "Zničenie minaretu al-Chadba a mešity al-Núrí Daešom je formálnym vyhlásením ich porážky," napísal Abádí. Práve z mešity al-Núrí, známej aj ako Veľká mešita, vyhlásil vodca IS Abú Bakr al-Bagdádí v roku 2014 kalifát. Naklonený minaret v meste stál vyše 840 rokov. IS vo vyhlásení na internete zo zničenia mešity a minaretu viní americký nálet, koaličné sily vedené USA však toto tvrdenie odmietajú. Viac k témam: bitka o Mósul, Irak, Islamský štát, mešita al-Núrí, Mósul, šikmý minaret al-ChadbaZdroj: Webnoviny.sk - Islamský štát zničil mešitu al-Núrí a jej ikonický šikmý minaret al-Chadba © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Islamský štát zničil mešitu al-Núrí a jej ikonický šikmý minaret al-Chadba

Aktualizované: Muž bodol policajta na letisku v meste Flint, pri útoku mal zakričať Allahu akbar

aktualizované 22. júna o 7:06 FLINT 21. júna (WebNoviny.sk) - Zranenie jedného človeka si vyžiadal stredajší útok na letisku v meste Flint v americkom štáte Michigan. Útočníka, ktorý bodol do krku policajta a údajne pri tom zakričal "Allahu akbar", vzápätí spacifikovali a vzali do väzby. Stav zraneného policajta je stabilizovaný. Odporúčame:Útočník na bruselskej stanici mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince Z útoku obvinili 49-ročného kanadského občana Amora Ftouhiho. Muž, ktorý žil s manželkou a deťmi v Montreale, už niekoľko hodín po útoku stál pred federálnym súdom, kde si vypočul obvinenia. Podľa úradov zostane vo väzbe minimálne do ďalšieho pojednávania, ktoré je naplánované na budúci týždeň. Podľa amerického generálneho prokurátora Jeffa Sessionsa skutok vyšetrujú ako teroristický útok.   Viac k témam: Michigan, teroristický útok, terorizmus, USAZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Muž bodol policajta na letisku v meste Flint, pri útoku mal zakričať Allahu akbar © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Muž bodol policajta na letisku v meste Flint, pri útoku mal zakričať Allahu akbar

Taliban zverejnil ďalšie video s unesenými mužmi, jeden z nich adresoval výzvu Trumpovi

KÁBUL 21. júna (WebNoviny.sk) - Fundamentalistické hnutie Taliban zverejnilo v stredu ďalšie video s Američanom a Austrálčanom, ktorých vlani v auguste uniesli spred budovy univerzity v Kábule. Záznam s unesenými mužmi - Kevinom Kingom a Timothym Weekesom - v stredu rozposlal médiám hovorca hnutia Zabihulláh Mudžahíd a obaja rukojemníci na ňom uvádzajú, že je zo 16. júna. Ide už o druhé video s týmito zajatcami, pričom obaja na ňom vyzerajú zdravšie ako na prvom, ktoré sa dostalo na verejnosť v januári. Odporúčame:Pri americkom nálete v Afganistane zahynul miestny vodca Islamského štátu King a Weeks na videu tvrdia, že sa o nich Taliban dobre stará, no stále sú jeho väzňami a žiadajú vlády USA a Austrálie, aby im pomohli dostať sa na slobodu. "Zobrali mi moju slobodu a po zvyšok života chcem slúžiť americkému národu a chcem slúžiť ľudstvu," uviedol King a vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby mu pomohol a navrhol výmenu väzňov, čím by ho oslobodil. "Stále som väzeň, som tak ďaleko od domu, od mojej rodiny a mojich priateľov," povedal zase Weekes a dodal, že dostáva jedlo, čaj a mlieko, umožňujú mu cvičiť a má aj dosť spánku. Americké bezpečnostné zložky sa už mužov snažili vlani oslobodiť, no na mieste, kde sa podľa ich informácií mali nachádzať, ich nenašli. Viac k témam: Afganistan, Kevin King, Taliban, Timothy WeekesZdroj: Webnoviny.sk - Taliban zverejnil ďalšie video s unesenými mužmi, jeden z nich adresoval výzvu Trumpovi © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Taliban zverejnil ďalšie video s unesenými mužmi, jeden z nich adresoval výzvu Trumpovi

Ukrajinská vláda a proruskí separatisti sa dohodli na ďalšom prímerí

MOSKVA 21. júna (WebNoviny.sk) - Ukrajinská vláda a proruskí separatisti ovládajúci východnú časť krajiny sa v stredu dohodli na ďalšom prímerí. Informovala o tom Darka Olifer, hovorkyňa bývalého ukrajinského premiéra Leonida Kučmu, ktorý od roku 2014 pôsobí ako vyjednávač ukrajinskej vlády na polo-oficiálnych rokovaniach s proruskými separatistami. Odporúčame:Rusko eskaluje situáciu na Ukrajine a pokúša sa o protektorát, tvrdí šéf ukrajinskej diplomacie Prímerie má vstúpiť do platnosti v sobotu a jeho hlavným cieľom je podľa Olifer umožniť miestnym poľnohospodárom pozbierať úrodu bez obáv o vlastný život. Boje medzi proruskými separatistami podporovanými Moskvou a ukrajinskou armádou, ktoré sa rozhoreli v roku 2014, si vyžiadali už viac ako 10-tisíc obetí a viac ako milión ľudí muselo pre ne opustiť svoje domovy. Prímerie medzi oboma bojujúcimi stranami bolo po prvýkrát dohodnuté už v roku 2015, ale opakovane je porušované. Viac k témam: Rusko, UkrajinaZdroj: Webnoviny.sk - Ukrajinská vláda a proruskí separatisti sa dohodli na ďalšom prímerí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ukrajinská vláda a proruskí separatisti sa dohodli na ďalšom prímerí

Súdia pašerákov v prípade udusenia 71 migrantov, prokurátor žiada doživotie

BUDAPEŠŤ 21. júna (WebNoviny.sk) - V Maďarsku sa v stredu začal súd s 11 osobami spojenými s úmrtím 71 migrantov v chladiarenskom aute odstavenom na ceste pri rakúskej obci Parndorf. Odporúčame:Aj napriek dohode Holandsko nemusí prijať viac migrantov Prokurátor žiada pre štyroch pašerákov doživotie, ostatní obvinení čelia kratším trestom odňatia slobody a tiež vyhosteniu z Maďarska. Medzi zosnulými zo Sýrie, Iraku alebo Afganistanu, ktorí sa v auguste 2015 udusili v dodávke, bolo 59 mužov, osem žien a štyri deti. Viac k témam: Maďarsko, migranti, súdyZdroj: Webnoviny.sk - Súdia pašerákov v prípade udusenia 71 migrantov, prokurátor žiada doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Súdia pašerákov v prípade udusenia 71 migrantov, prokurátor žiada doživotie

Pápež František ponúkol 460-tisíc eur na podporu Južného Sudánu

VATIKÁN 21. júna (WebNoviny.sk) - Pápež František ponúkol 460-tisíc eur na podporu Južného Sudánu. Peniaze plánujú použiť na financovanie dvoch nemocníc, ktoré vedú misijné sestry z Kambodže, základnej školy humanitárnej organizácie Solidarity with South Sudan a poľnohospodárskeho projektu spravovaného konfederáciou Caritas Internationalis. Kardinál Peter Turkson uviedol, že pápež chce takto vyjadriť osobný postoj voči ľuďom žijúcim v krajine, ktorú trápi hlad i občianska vojna. Pápež nedávno odvolal návštevu Južného Sudánu, kam plánoval pricestovať v októbri. Podľa oficiálneho vyhlásenia tak však neurobí, pretože mu to nedovolí tamojšia bezpečnostná situácia. Viac k témam: Južný Sudán, Pápež FrantišekZdroj: Webnoviny.sk - Pápež František ponúkol 460-tisíc eur na podporu Južného Sudánu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pápež František ponúkol 460-tisíc eur na podporu Južného Sudánu

Útočník na bruselskej stanici mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince

BRUSEL 21. júna (WebNoviny.sk) - Pokus o útok na bruselskej železničnej stanici Central, jednom z troch hlavných nádraží v belgickej metropole, "mohol byť potenciálne veľmi nebezpečný", vyhlásil v stredu belgický premiér Charles Michel. Podľa informácií, ktoré polícia postupne zverejňuje, útočník, ktorý bol marockého pôvodu a doteraz nebola známa jeho inklinácia k extrémizmu, plánoval oveľa väčší útok. Ako informoval federálny prokurátor Eric Van der Sypt, útočník mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince. Odporúčame:Aktualizované: V Bruseli zmarili pokus o teroristický útok, bolo počuť streľbu a výbuchy "Bolo jasné, že chce spôsobiť oveľa väčšiu škodu, ako spôsobil. Jeho ruksak vybuchol dvakrát, ale mohlo to byť ešte omnoho horšie," vyhlásil Van der Sypt. Prvý výbuch upozornil na páchateľa príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí ho zneškodnili. V poslednej chvíli útočník podľa Van der Sypta bežal k vojakovi a kričal "Allahu Akbar". Podľa premiéra Michela krajina po tejto udalosti ešte podstatne sprísni bezpečnostné opatrenia na verejných priestranstvách a masových podujatiach, čo sa bude týkať okrem iného aj stredajšieho koncertu Coldplay v belgickej metropole. Zobraziť fotogalériu k článku:V Bruseli evakuovali námestie a stanicu, bolo počuť streľbu a výbuchy Viac k témam: Belgicko, Brusel, teroristický útok, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Útočník na bruselskej stanici mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Útočník na bruselskej stanici mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince

Saudská Arábia má nového nástupcu trónu, kráľ Salmán ním menoval svojho syna

RIJÁD 21. júna (WebNoviny.sk) - Saudskoarabský kráľ Salmán v stredu vymenoval 31-ročného syna Muhammada bin Salmána za korunného princa. Panovník zároveň prostredníctvom viacerých dekrétov zbavil Muhammada bin Najífa, ktorý sa mal stať ďalším panovníkom, vplyvu nad prokuratúrou. Muhammad bin Salmán je ministrom obrany, hlavou kráľovského súdu a šéfom Rady pre ekonomické a rozvojové záležitosti. Doteraz vystupoval ako zástupca korunného princa Najífa, no pozorovatelia monarchie predpovedali, že jeho moc môže výrazne narastať a stane sa prvým v poradovníku čakateľov na trón. Viac k témam: Muhammad bin Salmán, Saudská ArábiaZdroj: Webnoviny.sk - Saudská Arábia má nového nástupcu trónu, kráľ Salmán ním menoval svojho syna © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Saudská Arábia má nového nástupcu trónu, kráľ Salmán ním menoval svojho syna

Člen hip hopovej formácie Mobb Deep zomrel vo veku 42 rokov

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) - V nemocnici v Las Vegas zomrel v utorok Prodigy, člen amerického rapového dua Mobb Deep. Správu, o ktorej ako prvý informoval na Twitteri rapper Nas, vzápätí potvrdil manažment interpreta. "Prodigy bol pred niekoľkými dňami hospitalizovaný po vystúpení Mobb Deep z dôvodu komplikácií, spôsobených zhoršením kosáčikovitej anémie. Ako väčšina jeho fanúšikov vie, Prodigy s týmto ochorením zápasil od detstva. Presná príčina smrti zatiaľ nebola určená," uvádza sa v stanovisku. Prodigy, občianskym menom Albert Johnson, sa narodil 2. novembra 1974 v New Yorku, v roku 1990 založil spolu s Kejuanom Muchitom, známejším pod umeleckým menom Havoc, duo Mobb Deep. Vydali osem radových albumov, z ktorých najoceňovanejšími sa stali The Infamous z roku 1995 a Hell on Earth z roku 1996. Ich posledný album sa volal The Infamous Mobb Deep a vyšiel v roku 2014. V júli 2012 sa duo nakrátko rozpadlo, ale v januári sa Prodigy s Havocom dali opäť dokopy. Viac k témam: Prodigy, smrťZdroj: Webnoviny.sk - Člen hip hopovej formácie Mobb Deep zomrel vo veku 42 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Člen hip hopovej formácie Mobb Deep zomrel vo veku 42 rokov

Aktualizované: V Bruseli zmarili pokus o teroristický útok, bolo počuť streľbu a výbuchy

aktualizované 21. júna o 06:45 BRUSEL 20. júna (WebNoviny.sk) - V Belgicku sa v utorok večer podarilo zmariť pokus o teroristický útok, keď vojaci zastrelili podozrivého, ktorý spôsobil malý výbuch na hlavnej bruselskej železničnej stanici. Informovali tamojšie úrady. Podľa federálneho prokurátora Erica Van der Sypta vojaci "neutralizovali" podozrivého na stanici okamžite po výbuchu a následne ho prehľadali pyrotechnici. Prokurátorova hovorkyňa Ine Van Wymersch v stredu potvrdila, že útočník zomrel a ďalšie výbušniny u neho nenašli. Niektoré belgické médiá pritom informovali, že muž bol opásaný výbušninami. Pre incident bola kompletne evakuovaná železničná stanica, ako aj časť Grand-Place, hlavného bruselského námestia. Zobraziť fotogalériu k článku:V Bruseli evakuovali námestie a stanicu, bolo počuť streľbu a výbuchy Belgické krízové centrum, ktoré monitoruje bezpečnostné riziká v krajine, sa vyjadrilo, že na základe prvotných informácií nie je potrebné zvýšiť stupeň teroristického ohrozenia na najvyšší a ponechali ho na druhom najvyššom stupni. Podľa Van der Sypta sa pri útoku nikto ďalší nezranil a výbuch spôsobil len menšie škody. K explózii došlo okolo 20:30 miestneho času, už po večernej špičke. DEVELOPING: Train station evacuated after reports of explosion in Brussels, Belgium, police say. https://t.co/weKE5hywp5 pic.twitter.com/YQ0i5golIS Fox News (@FoxNews) June 20, 2017   Viac k témam: Brusel, teroristický útok, terorizmus, výbuchZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: V Bruseli zmarili pokus o teroristický útok, bolo počuť streľbu a výbuchy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: V Bruseli zmarili pokus o teroristický útok, bolo počuť streľbu a výbuchy

V záujme bezpečnosti Pakistan na hranici s Afganistanom vybuduje plot

ISLAMABAD 20. júna (WebNoviny.sk) - Pakistan v utorok ohlásil, že chce vybudovať múr pozdĺž celej hranice s Afganistanom. Stavať ho začne v prvej fáze v oblastiach, kde cez hranice často prekračujú militanti, oznámila pakistanská armáda. Afganská vláda ostro protestuje a hrozí "odvetnými opatreniami". Obviňujú sa navzájom Obe krajiny sa dlhé desaťročia navzájom obviňujú, že nedostatočne bojujú proti militantom na svojom území a nechávajú ich prenikať na územie druhého štátu, či dokonca ich naň sami vysielajú. Paradoxne sa doteraz častejšie hovorilo o prenikaní militantov z Pakistanu do Afganistanu, afganská vláda však napriek tomu, na rozdiel od tej pakistanskej, žiadny múr na hraniciach nechce. Hranice je dlhá takmer 3 km Hranica medzi Pakistanom a Afganistanom je dlhá 2640 kilometrov a sleduje takzvanú Durandovu líniu, demarkačnú čiaru, vytýčenú v roku 1893. Afganistan ju však neuznáva a asi najmä preto sa ostro stavia proti plánom postaviť na nej múr. Hovorca afganského ministerstva vnútra Nadžíb Daníš v utorok v Kábule Pakistanu pohrozil, že ak so stavbou múru naozaj začne, Afganistan pristúpi k "odvetným opatreniam". Pakistanskej armáde pripomenul prestrelky, ktoré sa strhli, keď sa v minulosti snažila postaviť na hranici opevnenia. "Aj v minulosti sa Pakistan dopustil chyby, začal stavať pozdĺž hranice budovy a čelil naše ostrej reakcii. Dúfame, že takúto chybu už nezopakuje," pohrozil Islamabadu hovorca afganského ministerstva. Viac k témam: Afganistan, PakistanZdroj: Webnoviny.sk - V záujme bezpečnosti Pakistan na hranici s Afganistanom vybuduje plot © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V záujme bezpečnosti Pakistan na hranici s Afganistanom vybuduje plot

Američania zostrelili tretie iránske lietadlo tento mesiac

BEJRÚT 20. júna (WebNoviny.sk) - Americká armáda v utorok zostrelila nad južnou Sýriou iránske bezpilotné lietadlo, ktoré sa blížilo k americkému výcvikovému táboru pri hraniciach s Jordánskom a "prejavilo nepriateľský úmysel". Informovali o tom koaličné vojská pod vedením USA, ktoré v Sýrii bojujú proti teroristickému hnutiu Daíš, známemu aj ako Islamský štát (IS). V tomto mesiaci je to už tretí podobný incident medzi západnou, Američanmi vedenou koalíciou na jednej strane a spojeným frontom armád sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, Ruska a Iránu na druhej strane. Obe koalície síce bojujú proti IS, al-Asad s podporou Ruska a Iránu však okrem toho bojuje aj proti sýrskej opozícii, ktorá je naopak spojencom západnej koalície v boji proti Daíšu. K zostreleniu bezpilotného lietadla, ktoré sa blížilo k základni západnej koalície, prišlo po prvý raz 8. júna. Vzťahy medzi prozápadnou a Rusmi vedenou koalíciou sa však vyostrili najmä po pondelňajšom zostrelení sýrskej stíhačky, ktorá podľa Pentagónu bombardovala jednotky Sýrskych demokratických síl (SDF). Sýrska armáda namietala, že stíhačka letela bombardovať militantov z Daíšu. Ruské ministerstvo obrany následne vyhlásilo, že všetky lietadlá či drony na západ od rieky Eufrat patriace ku koalícii vedenej Spojenými štátmi, bude odteraz považovať za nepriateľské ciele.   Viac k témam: Islamský štát, SýriaZdroj: Webnoviny.sk - Američania zostrelili tretie iránske lietadlo tento mesiac © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Američania zostrelili tretie iránske lietadlo tento mesiac

Po silných dažďoch nastal zosuv pôdy, vyžiadal si jedenásť obetí

GUATEMALA 20. júna (WebNoviny.sk) - Zosuv pôdy na západe Guatemaly v blízkosti hraníc s Mexikom si vyžiadal jedenásť obetí. Sergio Cabanas z národného úradu pre zvládanie katastrof objasnil, že pôda zasypala v San Pedro Soloma šesť domov, malý autobus a kamión. Desať ľudí prišlo o život práve v autobuse. Zatiaľ nie je jasné, koľko ľudí žilo v zasypaných domoch. Oblasť už niekoľko hodín čelí silným dažďom a zasahujú v nej hasiči aj armáda.   Viac k témam: Guatemala, prírodná katastrofaZdroj: Webnoviny.sk - Po silných dažďoch nastal zosuv pôdy, vyžiadal si jedenásť obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Po silných dažďoch nastal zosuv pôdy, vyžiadal si jedenásť obetí

Aj napriek dohode Holandsko nemusí prijať viac migrantov

PARÍŽ 20. júna (WebNoviny.sk) - Holandský súd odmietol požiadavku organizácie pomáhajúcej migrantom umiestniť v krajine viac utečencov z táborov v Grécku a Taliansku. Odvolací súd v Haagu podporil rozhodnutie nižšieho súdu o tom, že vláda nemôže byť legálne nútená prijať viac migrantov určených na presídlenie, napriek dohode Európskej únie o prerozdeľovaní migrantov zo septembra 2015. Súd v utorkovom vyhlásení uviedol, že počty migrantov schválených v dohode medzi členskými štátmi EÚ z roku 2015 nie sú absolútne, ale závisia aj od celkového množstva migrantov hľadajúcich azyl a vybratých na presídlenie. Organizácia, ktorá súdny proces začala, vyhlásila, že na premiestnenie je oprávnených menej migrantov, než sa predpokladalo, pretože krajiny EÚ postupujú pomaly v procese poskytovania vhodného miesta pre nich. Mnohí migranti preto strácajú nádej v program presídľovania. Viac k témam: Holandsko, migrantiZdroj: Webnoviny.sk - Aj napriek dohode Holandsko nemusí prijať viac migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aj napriek dohode Holandsko nemusí prijať viac migrantov

Muža odsúdili za sex s 13-ročným dievčaťom

BERLÍN 20. júna (WebNoviny.s) - Berlínsky súd v utorok uznal 24-ročného muža vinným z obťažovania dieťaťa a vymeral mu podmienečný trest odňatia slobody na 21 mesiacov. Trinásťročné dievča ruského pôvodu, známe len pod menom Lisa, sa vlani údajne stratilo v hlavnom meste Nemecka, pričom ruské médiá a ministerstvo zahraničných vecí vyhlásili, že ju uniesli a znásilnili muži žiadajúci o azyl. Podľa nich sa tiež nemecké úrady snažili celý prípad utajiť. Odporúčame:Otec trinástich detí nútil Slovákov žobrať v Nemecku, získal viac ako 40-tisíc eur Nemecká kancelárka Angela Merkelová na margo toho uviedla, že ide o typický príklad, ako sa Rusko snaží prostredníctvom nepravdivých informácií manipulovať s verejnou mienkou v krajine. Polícia počas vyšetrovania zistila, že dievča únos predstieralo a ušlo z domu. Prišli tiež na to, že Lisa v roku 2015 mala sex so spomínaným 24-ročným Ismetom S., ktorého v utorok odsúdili. Viac k témam: krimi, Nemecko, Rusko, sexuálne zneužívanieZdroj: Webnoviny.sk - Muža odsúdili za sex s 13-ročným dievčaťom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muža odsúdili za sex s 13-ročným dievčaťom

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Pokles stavebníctva spôsobujú meškajúce projekty pre dopravu
Ministerstvo spravodlivosti upravuje údaje v obchodnom registri
Cloudové bezpečnostné služby by mali naďalej rásť rýchlym tempom
Belgická polícia uskutočnila po útoku v Bruseli razie, zatkla štyroch možných spolupáchateľov
Depeche Mode vystúpia vo Viedni, Budapešti, Prahe či Krakove
Peter Sagan bude lídrom Bora-Hansgrohe na Tour de France, jeho brat zažije premiéru
Foto: V Bratislave sa pochodovalo proti rakovine prsníka, vyzbieralo sa vyše 20-tisíc eur
Moskva protestuje proti cvičeniu NATO, posilní svoju západnú hranicu

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Čkanie

vypite pohár vody zdvihnutými rukami nad hlavou nech vám pri tom niekto pomôže

Stavebník

Rady pri stavbe dreveného chodníka z guľatiny

Pri používaní guľatiny z lesa je nutné pre drevený chodník rezať len zdravé drevo, nenapadnuté plesňami a hlavne nie drevokaznými hubami.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Šahy-Dolné Semerovce, Horné Semerovce, Horné Turovce, Horné Semerovce, Hrkovce, Ipeľské Predmostie, Preseľany nad Ipľom, Slatina, Tupá, Veľké Turovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang